IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Berna'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

IKEA Brimnes Şifonyer Ürün Hasarı

1.280görüntüleme
Berna
Berna 22 Kasım 2020 20:31

Bayrampaşa mağazasından 02.10.2020 tarihinde satın aldığımız Brimnes şifonyeri montajı sırasında sadece bir çekmecenin dış kaplaması kusursuz bir şekilde halka halinde atmıştır. Mağazaya başvurduğumuzda direkt montaj hatası dediler. Üründe montaj hatası olsa bu kadar kusursuz bir atma olmazdı ki tüm ürünlerimizi ömürlük olsun diye IKEA dan tercih etmemize rağmen 400 TL den fazla yedek parça tutarı istediler. Ürünün kendisi zaten 849 TL. Severek alışveriş yaptığımızı bir firmayı THH 'ne şikayet etmek istemiyoruz. Ancak;mağduriyetimiz giderilmezse maalesef yasal yollara başvurmak durumunda kalacağız.

IKEA Logo
IKEA23 Kasım 2020 08:59

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Berna
Berna27 Kasım 2020 23:41

Bulunduğunuz bölge ile Ümraniye genel merkez ilgileniyor onlar dönüş yapacak dediler ama kimse dönüş yapmadı. İlgilenmiyorlar diyecektiler sanırım. THH 'ne şikayet edildikten sonra cevap vereceklerini düşünüyoruz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler