IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Begüm'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

IKEA Bodrum'dan Gelemeyen Ürün

410görüntüleme
Begüm
Begüm 21 Kasım 2020 12:50

Yaklaşık 25 gün önce internetten sipariş ettiğim ürün önce anlaşmalı oldukları Horoz Lojistik tarafından defalarca call center üzerinden gönderim talep etmeme rağmen gelmedi. En son Bodrum'daki Horoz merkezine gidip ürünleri aldım. Fakat 2 paket eksik verilmiş. IKEA'nın ürünü kendilerine eksik verdiklerini ilettiler. Ürünler uzayda ve hala bilgisine ulaşamadım. Pazartesi aydınlatacaklar. Salı günü montajı vardı. Bu gidişle o ürünler hiç gelmeyecek. 

Gelişme
Gelişme

26 Kasım 2020 02:52

Yaklaşık 1 ay önce internet sitesinden aldığım ürün Horoz Lojistik tarafından haftalarca teslim edilmedi. Defalarca IKEA ve Horoz Lojistik call centeri aramama rağmen! Sonunda Bodrum Horoz Lojistik deposuna gidip almak durumunda kaldım, bu sefer de eksik teslim edildi. Horoz kendilerine eksik parça verildiğini iletti. Geçen hafta eksik parçalar ile ilgili dönüş yapacağını söyleyen IKEA call centeri her gün aramama rağmen hiçbir dönüş yapılmıyor. Arayıp halen bilgi paylaşılmıyor! Bu kadar kötü bir süreç yaşadığım bir internet siparişi olmamıştı ve bu siparişi verdiğim için ciddi anlamda pişman oldum.

IKEA Logo
IKEA21 Kasım 2020 14:04

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler