05 Kasım 2017
#9758465

İkea Bayrampaşa'nın Nakliye Başarısızlığı!

2 Kasım aldığım ürünün nakliyesi için verilen 4 Kasım tarihinin uygun olmadığını ve evimin önünde pazar kurulduğunu belirttim. Nakliye bankosunda ürünü teslim alan çalışan bunu not alacağını söyledi.
4 Kasım tarihinde nakliyeci çalışan beni arayıp "biraz sonra" ürünü getireceklerini, evde olup olmadığımı teyit etmek istediklerini belirtti. Ben de 2 Kasım'da olduğu gibi, evin önünde pazar kurulduğunu tekrar hatırlattım. Telefondaki çalışan bu durumda bana tekrar haber vereceklerini belirtti fakat bir dönüş olmadı.
5 Kasım tarihinde çağrı merkezini aradığımda, çalışan bana nakliyeyi kaçırdığımı ve tekrar nakliye ücreti ödemem gerektiğini, sistemde evin önünde pazar kurulmasıyla ilgili herhangi bir kayıt olmadığını söyledi.
Defalarca tekrarlamama rağmen sistemde kayıt oluşturmayan çalışandan şikayetçiyim. Mevcut mağduriyetim dışında sorunun çözüleceğinden de endişeliyim.

Ömür Ömür 1.927 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömür24 Kasım 2017

    İkea tarafından arandım ve sorun çözüldü. Müşteri temsilcisinin hala hata bendeymişçesine "bu seferlik ek ödeme almayacağız" demesini onaylamıyorum, hata bende değildi ve "bu seferlik" bir durum de yok.

  • IKEA Temsilcisi05 Kasım 2017

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları