IKEA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Esra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  2 Yorum

IKEA Ankara Kırık Dolap Kapağı Ve İlgisiz Müşteri Hizmetleri

1.804görüntüleme
Esra
Esra 11 Kasım 2020 21:11
ÇözüldüÇözüldü
Esra'nın Teşekkür Mesajı
“Sorun çözüme ulaştırıldı sorunsuz kapak teslimi yapılıp kırık olan geri alındı teşekkürler”

Sipariş numarası 127081544 29.10.2020 IKEA Ankara mağazasından pax dolaplardan aldık ve dolabın 1 kapağı kırılmış çatlak şekilde geldi. Çalışanlarınız biz evde yokken geldikleri için paketleri kapının önüne bırakıp gittiler. Biz geldiğimizde fark ettik paketi çarpmışlar kartonu kenardan yırtıktı, bariz hasar verildiği belli olan bir ürünü nasıl bırakıp gidebilirler, bu asla kabul edilebilir bir şey değil. Birincisi bu.

İkincisi durumu bildirdik. Günlerdir görüşme yapıyoruz Ankara IKEA'daki ilgililerle  fakat asla çözüm sunmuyorlar. İade işlemlerini ürünü gönderirsek başlatacaklar ve yeni kapağı öyle göndereceklermiş 236 cm uzunluğundaki dolap kapağını biz iade olarak kendimiz gönderecekmişiz bu mümkün mü? Kargo firmaları kabul etmedi ben özel kamyon mu kiralayayım? Eskişehir e nasıl satış yapıyor ve ürün gönderiyorsanız hasarlı kırık ürün gönderdiğinizde de gelip alıp iadesini kendiniz halledeceksiniz. Hem kusurlu ürün satıyorsunuz hem de iade sürecini tamamen bize yıkıp çözümsüz bırakıyorsunuz. Madem destek sağlayamayacak müşterilerinizi mağdur edeceksiniz o halde Ankara dışına satış yapmayın! Ya da personeliniz çarpa çarpa mahvettiği ürünü kapımıza bırakıp gitmesin. Süreç 5-6 gündür uzatılıyor artık can sıkıcı olmaya başladı bir an önce çözüm üretip bize dönüş yapmanızı bekliyoruz. Arayıp yetkililerimiz çözüm sunamadılar demeyin dalga geçer gibi.

IKEA Logo
IKEA11 Kasım 2020 21:30

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

Esra
Esra12 Kasım 2020 17:57

Aramıyorsunuz! Bugün yine ben aradım Ankara IKEA'yı mevlüt isminde bir çalışanınız tamam peki efendim dedi bana gün içinde güya dönecekti ama dönmedi yeter! Tüketici Hakları'na başvuracağım kimse bana kırık ürün satamaz enayi miyiz biz ya koskoca firmasınız rezil bir satış sonrası destek sisteminiz var alacaklar 100 kez düşünün.

Esra
Esra2 hafta önce

Sorun çözüme ulaştırıldı sorunsuz kapak teslimi yapılıp kırık olan geri alındı teşekkürler

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Mustafa
Mustafa14 Kasım 2020 13:12
 

Aramıyorlar. Beni de aramadılar.

Özgül
Özgül3 hafta önce
 

Yazıklar olsun koskoca firma

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler