IKEA Ankara Garanti Mağduriyeti!

Ali Ali2 ay önce

2017'de 25 yıl garanti ile IKEA Ankara mağazasından mutfak aldık. Hammarp Huş Ahşap tezgahın bozulması üzerine adresimize gelen eksper değişimi onayladı. Serinin üretiminin bittiği, bu rengin gelmeyeceği belirtilerek başka son kalan rengi alabileceğimiz söylendi.

2. Seçenek olarak aldığımız günkü fiyattan (şu anda 2 katı) tezgahı sayıp, başka ürün alabileceğimiz söylendi ki başka tam masif ahşap tezgahları yok, bu durumu kabul etmeyip, genel merkeze yazacağımızı söylediğimizde nasıl olsa bize iletilecek yazarsanız yazın gibi bir tavır sergilendi.

Mecbur bırakıldığımız rengi kabul etmek zorunda kaldık ve tezgah değişim işlemini 4 güne bölerek 21 Aralık'ta söküm, 22 Aralık'ta eski tezgah nakliye 23 Aralık'ta yeni tezgah nakliye ve 24 Aralık'ta montaj olarak planlama yapıldı. Mutfak alırken Bizim Mutfak projemizde 1 adet uzun 2 adet kısa paket tezgah alınmıştı fiş ve aile kart dökümünde açıkça ne alındığı belli olmasına ve eksper arkadaş daha önce tasarımda denendiği uyarılarımıza rağmen inatla 2 uzun tezgahla da hallolacağı şeklinde rapor tuttu.

Şu anda 2 gündür tezgahın yarısı eksik IKEA'dan dönüş bekliyoruz. Bugün arayacağız, kaydınız var, dönüş yapacağız gibi geçiştirip duruyorlar. Kesin bir bilgi vermiyorlar. Ayrıca IKEA Ankara müşteri hizmetlerinin yüksek tondan konuşması, sesinizi bastırması, kesinlikle sizi dinlememesi azarlar gibi tavırlar sergilemesi ise cidden hoş bir turum değil.

Ek olarak, sökümde parça eksik geldi diye arayıp, bu gerekli malzeme (buharlık) için 60 TL fiyat talep ettiler. Montaj yapan kedileri, söküp götüren kendileri. İlk montaj zamanında yanlış hesaplama yapmışlar ki, ustalar elimize malzeme tutuşturdu bunları iade edin şunları alın diye montaj esnasında aynı gün 3 kez IKEA'ya gittik. Usta takmamış, iade ettirmiş belli ki. Konu hakkında aradığımızda dönüş yapılmıyor, bilgi verilmiyor.

Hem ürünüm artık yok diye sevmediğimiz bir renk depo diplerinde kalmış pürüzlü, eski ürünü mecburen veriyorlar, hem bile bile eksik malzeme ile değişim yapmaya çalışıp 1 haftadır mutfaksız bırakıyorlar (ne zaman işlem tamamlanacak bilgi yok), hem bir plan vermiyorlar hem de müşterinin derdini dinlemeden sesini bastıra bastıra konuşuyorlar.

Neresinden tutsak elimizde kaldı. Normalde severek alışveriş yaptığımız ve neredeyse bütün evi aldığımız bu mağaza, garanti konusunda bizi çok üzdü. Derhal işlemin düzgünce tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca yarattıkları bütün bu mağduriyetleri düzgün bir şekilde telafi etmelerini bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

IKEA Logo IKEA 2 ay önce

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler