IKEA 14 Gündür Ürünlerim Gelmedi ve Nerede Olduğu Belli Değil

İbrahim İbrahim16 Eylül 11:26

2 Eylül'de IKEA İzmir mağazasından 3162020000001324 fatura numarasıyla alışveriş yaptım. Ürünlerin bir kısmını teslim aldım, ağır ve büyük olanlar için ise 3612020000001556 fatura numarasıyla kargo ücretini ödedim. 5 Eylül'de ürünler Borusan Lojistik'e teslim edilmesine ve Çanakkale'de ikamet etmeme karşın Borusan'ın internet sitesinde "Siparişiniz sevk edilmek üzere Ankara Transfer Merkezi aktarma merkezine yönlendirildi" bilgisi var. Ankara ile ürünlerimin hiçbir bağlantısı yok. Defalarca IKEA ve Borusan müşteri hizmetleri ile görüştüm. IKEA bana ürünlerin bir kısmının Çanakkale'ye geldiğini bir kısmının Borusan tarafından araştırıldığını söyledi. Ancak Borusan'dan edindiğim bilgiye göre 4 parça olan kargomun sadece 1 parçası Borusan'a teslim edilmiş ve kalan ürünler IKEA tarafından hiç teslim edilmemiş. 14 gün olmasına karşın teslim edilmeyen ürünlerimin bir an önce teslim edilmesini ve zararımın tazmin edilmesini talep ediyorum.

Cevaplar

profile-icon İbrahim 16 Eylül 15:53

Konunun Borusan Lojistik ile ilgili olduğu, ürünlerimin kaybedildiği belirtildi. Borusan Lojistik tarafından aynı ürünler tekrar satın alınarak kargoya verildiği bilgisi geldi. IKEA da konuyla ilgilenen Tekin Bey e teşekkür ederim. Umarım kargo en kısa sürede tarafıma ulaşır.

profile-icon İbrahim 16 Eylül 15:52

Konunun Borusan Lojistik ile ilgili olduğu, ürünlerimin kaybedildiği belirtildi. Borusan Lojistik tarafından aynı ürünler tekrar satın alınarak kargoya verildiği bilgisi geldi. IKEA da konuyla ilgilenen Tekin Bey e teşekkür ederim.

IKEA Logo IKEA 16 Eylül 11:59

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir, en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Sorularınız için 444 4 532 numaralı telefondan IKEA Türkiye Çağrı Merkezine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler