11 Eylül

İkea Hasarlı Kargo ve Keyfi Değişim Uyarısı.

Bayramdan önce İkea internet mağazasından aldığım yemek masası oldukça geç bir tarihte, arife gününden önce elime ulaştı. Gelir gelmez kargocuya kontrol etmek istediğimi söylememe rağmen, bir sıkıntı yoktur, hadi imzala diyerek teslim edildi belgesini imzalatıp ayrıldı. Ürünleri açınca masası tablasının üzerinde 4 tane delik ve köşesinin de hasarlı olduğunu gördüm ve İkea'yı aradım durumu anlattım, sıkıntı yok bayramdan sonra değiştiririz dediler.

Bayram geçti, ben ne olacak bu durum hala ses yok demek için aradığımda ise biz nereden bilelim hasarı sizin vermediğinizi gibi bir tavra büründüler. Kargocuyu anlattığımda ise olabiliyor öyle, siz gönderin ürünleri biz bir bakalım ama aynı masa geri gelebilir belli olmaz, bugüne kadar haber verecektiniz dediler. Zaten araya bayram girmiş kimse telefonlara bakmamış, ama ben önceden zaten söylemiştim dememe rağmen çözümcülük sıfır.

Efe 1.114 Okunma

Cevaplar

  • Efe 12 Eylül

    Hala bir çözüm ya da buna benzer bir aksiyon yok.

  • İkea Temsilcisi11 Eylül

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz kayıt altına alınmış olup, çözüm süreciniz başlatılmıştır. Takibi için 09:00 – 22:00 saatleri arasında 444 4 532 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. IKEA Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön