20 Haziran 2016

İkea Eksik Ürün Gönderme ve Yardımcı Olunmaması!

2 adet bebek mama sandalyesi siparişi verdim. Defalarca açıklama bölümüne eksik kırık malzeme gelmemesi için uyarı açıklamasında bulundum. Yurtiçi Kargo yetkilileri de uyanık yırtık koliyi alt kısma gelecek şekilde gizleme yolu ile tarafımıza teslim ettiler. Daha kargocu araç ile ayrılmadan olayı fark ettik ama teslim tutanağına sağlam olarak imzaladığımız için kargocunun umurumda bile olmadan ayrıldı. Sonra İkea aradık koli yırtık ve içindeki mama sandalyesinin 2 ayağı eksik olduğunu belirttik. 48 saat içinde tarafımıza dönüş yapılacağını belirtti yetkili aradan 72 saat geçti arayan yok ben aradım çocukların beslenmesi için en hızlı yoldan sipariş ettiğim mama sandalyesinin 2 ayağı eksik neden arayıp ne yapmamız gerektiğini bildirse yetkili şöyle açıklama yapıyor. Paketleme biriminin kamera kayıtlarına bakılacakmış. Tutarsızca.

Demir 593 Okunma

Cevaplar

  • İkea Temsilcisi21 Haziran 2016

    • Sayın Yetkili, Konuyla ilgili tüketicimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, IKEA Müşteri Hizmetleri 444 4 532

  • Demir 18 Haziran 2016

    İkea alışveriş yapmayınız eksik kırık bozuk üründe yardımcı olmuyorlar. Eksik ürün gönderiyorlar ya da kargoda kayboluyor. Sanki adam öldürmüşler kamera kayıtlarını izledikten sonra dönüş yapacaklarmış. 72 saat geçti arayan yok o değil de 2 ayağın maliyeti 5 TL bile değil ama adamı aptal yerine koyup mağdur etmeleri çok kötü sakın alışveriş yapmayın.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön