05 Eylül 2018
#10859723

İGS Takım Elbise Pantolonumda Meydana Gelen Sorun

6 yıldır bu firmadan takım elbise mont kaban ve gömlek alışverişi yapıyorum. Hatta geçen ay 3.000 TL'ye yakın alışveriş yaptım. Ancak son aldığım takım elbiselerimden birinin pantolonunda üretimden kaynaklı bir kusur vardı. Bunu mağazaya götürdüm ve bu kusurun yani pantolonun değiştirilmesini talep ettim.


Önce mağaza yetkilisi çok kaba bir şekilde bu pantolonun değiştirilmeyeceğini dolayısıyla merkeze göndermeye gerek olmadığını söyledi. Israrlarım ve mağaza müdürünü aramalarım sonucu merkeze gönderme zahmetinde bulundular. Ancak merkezdeki departman ise hiçbir açıklayıcı cümle kurmadan hata tespit edilmemiştir diye düz bir cümle kurup reddetmiş bulunmaktadır. Söz konusu pantolon tarafımca 2 kez giyilmiş olup hata iç tarafta olduğu için dikkatlice bakıldığında ancak anlaşılabilmektedir.


İGS markasından onlarca ürün almış olmama ve çevremdeki insanlarında alışveriş yapmasını sağlamama rağmen ilk defa bir sorunla karşılaştım ve İGS markasının bana karşı tutumunundan hiç hoş bulmadım. Müşteri hizmetlerine sorunu bildirdim mail attım ancak hiçbir şekilde geri dönüş yapmıyorlar. Ayrıca telefonlara cevap vermiyorlar. Bundan sonra yapacağım iş 1600 TL'lik bu ürünü çöpe atmak ve bu markadan asla ve asla alışveriş yapmamak olacaktır. Söz konusu firma hayal kırıklığına uğratmış bulunmaktadır.

Eyüp Eyüp 1.268 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları