05 Aralık 2013

İgdaş Faturalar Ve Kesme Tebligatları Gelmiyor!

İgdaş'ın faturaları doğru düzgün gelmiyor. Kesmeye gelen kişi pazar günleri çalışılmadığını söyledi. Pazar günleri çalışıldığını ve gazın 48 saat içinde açılması gerektiğini Call center dan öğrendim.

Faturalarım doğru düzgün gelmiyor ve apartman boşluğuna atılıyor. Bu konu ile şikayetimi bildirdim ve bir dönüş olmadı tarafıma. Zaten çok pahalı gaz kullanıyoruz bir de hizmet alamıyoruz.

İgdaş yetkililerinin tarafıma dönüp faturaların gelmemesi ile ilgili şikayetimin dikkate alınıp alınmadığının bu konu ile ilgili işlem yapılıp yapılmadığının bilgisini istiyorum.

Baris 66 Okunma

Cevaplar

  • İgdaş Temsilcisi05 Aralık 2013

    Sn. GERZE , 2154901 numaralı başvurunuz işleme alınmıştır. Başvurunuzun sonucu hakkında tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Anlık bilgi ve yardım alabilmeniz için 24 saat hizmet veren Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz. 444 3636 Ayrıca aşağıdaki iletişim kanallarından da kurumumuza ulaşabilirsiniz. Şube ve Bölge Müdürlüklerimizde Bulanan BEYAZ MASA BİRİMLERİ E-posta yoluyla; [email protected] Web sitemizde Bulunan; Müşter Talep Formunu ve Bilgi Edinme Formu www.igdas.com.tr Saygılarımızla, İGDAŞ

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön