06 Mayıs 2013

İDO Parasını Ödememe Rağmen İDO'ya Binemiyorum!

İdo'dan bileti bastırdıktan sonra düşürdüm yada çaldırdım bilemiyorum. Ancak bilet adıma düzenlenmiş olmasına ve internetten kredi kartı ile almış olmama rağmen biletim olmadığı için idoya binemiyorum. Ödediğim para yandı. Böyle bir teknolojisizlik herhalde başka hiçbir yerde yoktur!

Neslihan 55 Okunma

Cevaplar

  • Neslihan 08 Mayıs 2013

    O bilet büyük ihtimalle çalınmıştı. Hiçbirzaman kimlik kontrolü de yapmadığınız için çalan kişi bindi belki de ama bileti alan hak sahibi binemedi. Ve siz bunu engellemediniz! Ben sizden yeni bilet istemedim. Parasını ödediğim hizmeti almak istedim! Bunu bileti kaybolmuştur yazısıyla birlikte kimlik kontrolü ile çok rahat yapabilirdiniz. Zaten kredi kartı ile almışız koltuk numaramız belli, bilet adımıza düzenlenmiş ama binemiyoruz. Böyle bir şey ne uçakta ne de otobüste söz konusu değil!

  • İDO Temsilcisi08 Mayıs 2013

    Sayın Yolcumuz, İDO Taşıma Kurallarında da yer aldığı üzere; biletin kaybı durumunda İDO AŞ yeni bir bilet düzenleyememektedir. İlgili sefere yeni bir bilet satın alınması ile yolculuk gerçekleştirilebilmektedir. Saygılarımızla, İDO Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön