İDO Hatalı Bilet!

Halit Y. |

08. 10. 2013 Bursa/Yenikapı bileti için İDO Geçit acentasından bilet aldım. Maalesef bilet ters yöne kesilmiş, bu durum feribot girişinde fark edildi. İDO' ya durumu bildirdim. Değerlendirme sonrasında "bilet kontrol sorumluluğu müşteride olduğundan hiç bir hak talep edilemeyeceği" ifade edildi.

Ortada bir hata ve hata nedeniyle maddi kayıp var. Ancak İDO sonucu sadece bir tarafa yansıtarak, acentanın doğru bilet kesme yükümlülüğünü yok sayarak, sadece müşterinin kontrol etme sorumluluğunu belirtmektedir. Yani bu hatanın faturasını; hatayı yapan değil, kontrolü yetersiz yapana kesmek istemektedir.

Para iadesi ya da ileriki seyahatlerde bu kaybı kullanmak gibi müşteri memnuniyeti çözümleri varken.

Etiketler :

Bilet Satış Değişim / İptal Ücret İade

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

 • Halit Y.
  22 Kasım
  15:08

  SMS, mail ve sosyal medya yoluyla verdiğiniz cevabın aynısını görmek çok üzücü. Size "müşterinin kontrol sorumluluğu" konusunda katılıyorum. Fakat "sonradan yapılacak itirazlar geçersizdir" kuralına maalesef katılamıyorum. Nedenini basitçe şöyle anlatayım:
  Ortada bir HATA var. Hatada;
  a) YAPAN
  b) Bu hatayı FARK EDEMEYEN
  Olmak üzere 2 taraf var. İDO;
  "hatayı kendi eliyle yapanla ilgilenmiyorum, sonucuna sadece FARKEDEMEYEN katlanacak" diyor.

  Kendi eli ile hatayı yapmış olan acentanızın hiç mi bu işte kusuru yok? (İster %50 - %50 deyin isterseniz %1 - %99 deyin. Ancak İDO acentasının bu hatadaki kusurunu görmezden gelemezsiniz!)

 • 22 Kasım
  09:20

  Sayın Yolcumuz,

  Öncelikle yaşanan bu talihsiz olaydan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.

  Tarafımıza iletmiş olduğunuz şikayetinize istinaden, web sitemiz, terminallerimiz ve acentelerimizden alınan biletler yolcu sorumluluğundadır. Bilet arkasında bulunan Taşıma Kuralları Şartları' nın 4.maddesindeki 'Biletin üzerinde yer alan bilgilerin doğruluğunu önceden kontrol ediniz. Sonradan yapılacak itirazlar geçersizdir. 'ibaresine istinaden üzülerek belirtmek isteriz ki bilet iadesine gidilememektedir.

  Düşünceleriniz veri tabanımıza kaydedilmiş olup, üst yönetimimiz tarafından hassasiyetle değerlendirmeye alınacaktır.

  Lütfen değerli düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam ediniz.

  Saygılarımızla,
  İDO Müşteri Hizmetleri