Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Evlilik Sosyal Yardım Mağduru

profile
10 Mayıs
1.991

İstanbul büyükşehir belediye sosyal hizmetler tarafından yapılan evlilik desteğine 16.04.2023 tarihinde başvuru yaptım. 19.04.2023 tarihinde ibbsos. Hız. Tarafından müracaatınız 'kriterlere göre olumlu değerlendirilmiştir.' diye SMS gönderildi. Alo ® 153 hattını arayarak yardımın ne zaman yatırılacağını sorduğumda, olumlu SMS aldığınızda nikah tarihinizden sonra yatırılır, şimdilik beklemeniz gerekli denildi. 06.05.2023 tarihinde nikahım kıyıldı ve 09.05.2023 tarihinde tekrar alo 153 u aradığımda, müdüriyet yanlış göndermiş, SMS i şu an hala değerlendirme aşamasında olduğu söylenildi.

Bunun üzerine şikayet kaydı oluşturdum. Çünkü olumlu olarak belirtilen mesaj ve çağrı temsilcinize istinaden ona göre harcama yaptım. 10.05.2023 tarihinde sedep sisteminden tekrar kontrol sağladığımda ise müracaatınız uygun görülmemiştir. Yazısı çıktı.

Alo 153 u tekrar aradım ve sistemlerinin olmadığını belirttiler. Buradan şunu mu anlamalıyım? Seçim öncesi sosyal yardım desteği altında insanlara olumlu dönüş yapılıyor ve sonrasında ona göre harcama yapan insanlar mağdur mu ediliyor. İlk başta olumsuz denilseydi ona göre harcama yapmazdım. Benim bu mağduriyetimin seçim öncesi ivedi şekilde giderilmesini talep ediyorum. Olumlu düşündüğüm oyumu ve yakınlarımın oyunu hatta benimle aynı mağduriyeti yaşamış insanların oyunu kaybetmemeniz adına rica ediyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
İBB - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 6 sa 13 dk

Değerli vatandaşımız, Başvurunuz ile ilgili süreç devam etmektedir. En kısa sürede dönüş sağlayacağız.

Göksun
10 Mayıs 18:15

Tam da bundan bahsediyorum işte. Olumlu diye SMS gönderirken kontrol sağlanmadı mı? Süreç neden tekrar başladı? Neden olumlu olan olumsuza dönüştü? Sizin atmış olduğunuz SMS ve müşteri temsilcinizin olumlu demesi üzerine ekstra harcadığım 7 bin TL’lik zararımı kim karşılayacak?

Değerli vatandaşımız, Başvurunuzla ilgili tarafınıza telefonla süreç hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Süreçlerimizin iyileştirilmesine katkıda bulunduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Benzer Şikayetler

İBB - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yurt Başvurumun Olumsuz Sonuçlanması

profile
1 gün önce
64

Merhaba, İBB yurt başvurusu yaptım. Başvuru sonucum olumsuz oldu üstelik Bitlis'ten geliyorum ve şu an kalacak yerim yok. Ayrıca başvuru sonuçlarının akabinde 1 hafta sonra İBB tarafından tekrar arandım ve Küçükçekmece'de yeni bir yurt açıldığının ve beni tekrardan çağıracaklarını ilettiler. Mağdur ...

İBB - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evlilik Desteği Başvuru

profile
24 Temmuz
21

İBB evlilik desteğine başvuralı 2 ay oldu. En son başvuru durumu evlilik tarihi bekliyor diye yazıyordu. Nikahımıza 4 gün kaldı hala bir sonuç alamadık. İnsanlar mağdur oluyor. Umutlanıyor boşu boşuna. En azından olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkarın ki bizde neyin ne olduğunu bilelim nikah tarihi g...

İBB Doğrulama Testimi Bekliyorum

profile
11 Temmuz
29

50 gündür İBB doğrulama testimi bekliyorum. Hiçbir madde alkol kullanmadığım halde sonucum olumsuz gelmişti. Günlerdir mağdur ettiniz beni. Adaletsizlik bu. Yapmadığım içmediğim şeyin sonucunu günlerdir bekliyorum. Lütfen bir an önce buna bir çözüm bulun.

1 Destek

İBB Şoför Kartı Başvurusu Sorunları

profile
26 Haziran
673

İBB şoför kartı başvurusu için yaptığım başvuruda sağlık raporunda hata çıktı. Yüklemeyi tekrar yaptım ancak günlerdir olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamıyorum. Bu durum beni mağdur ediyor ve taksiye kayıt yaptıramıyorum. Konunun ivedilikle çözülmesini bekliyorum.

İBB - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Test Sonucu Hatası

profile
24 Haziran
207

İbb şoför kartı için idrar testim olumsuz çıktı. Ben alkol almam. O kadar para verdim, mahkemeye başvuracağım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım, Tekrar randevu bile alamıyorum... Bu şekilde kaç mağdur vardır bilmiyorum ama bana kimse bu konuda yardımcı olmuyor.

İBB - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Test Sonucu Hatası
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
İBB - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 6 sa 13 dk
Benzer Şikayet Yaz