01 Haziran 2017

Hyundai Assan Trabzon Çakırlar Servis Tamir Süresi

Hyundai Trabzon çakırlar aracımın bir haftada yapılıp teslim edeceğini söyledi buna istinaden kasko şirketi de bana bir hafta ikame araç tahsis etti. Teslim tarihi geldiğinde servis bana parçanın yurt dışında olduğunu 10-15 gün sonra aracı teslim edebiliriz dedi. Bende durumu kasko şirketiyle paylaştım. Kasko şirketi bana aracı geç teslim edeceklerini başta söylemiş olsalardı biz size 15 günlük araç tahsis ederdik. Ancak bize 1 haftada aracı teslim edeceklerini söyledikleri için bizde size bir haftalık araç tahsis ettik. Parçaların zamanında gelmemesi durumunda size araç tahsisi Hyundai Çakırlar yapması gerekir dediler. Bende servise gittiğimde benim hatam kusurum olmamasına karşın sizin servisinizin kusuru olmasına karşın bana o vakit araç tahsis edin dedim, Hyundai çakırlar bırakın araç tahsis etmeyi şirket üst yöneticisi bana el- kol hareketleri yapıp sanki dövecekmiş gibi konuştu.

Zekeriya 891 Okunma

Cevaplar

  • Zekeriya02 Haziran 2017

    bu kadar kötü bir marka olamaz. arkadaşlar sakın ha sakın araç almayın. kafayı yedim sinirden 5 gün olmuş halen yetkili birisi arayıp ta olayı sorma gereksiniminde bulunmadı. zaten öğrendiğim kadarıyla olumsuz durum. sadece şu kadar söylüyorum; kimler yetkiliyse ve ilgilenmiyorsa Allah çoluğundan çocuğundan en kısa zamanda çıkartır inşallah.

  • Hyundai Assan Temsilcisi02 Haziran 2017

    Değerli Müşterimiz Öncelikle Hyundai tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri İlişkileri Bölümümüzden bir Müşteri İlişkileri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, teşekkür, belge ve çözüm taleplerinizi öncelikle Hyundai Plazalarda görev yapan Müşteri İlişkileri Yöneticileri kanalıyla hizmet aldığınız Hyundai Yetkili Satıcısı ve Servisine iletebilirsiniz. Görüş ve taleplerinizi Hyundai Genel Müdürlüğü ile de paylaşmak isterseniz hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında 0216 571 63 01 no.lu Hyundai Danışma Hattı kanalıyla müşteri ilişkileri uzmanlarımıza ulaşabilir; mesai saatleri dışında ve hafta sonları danışma hattımıza sesli mesaj bırakabilirsiniz. Sesli mesajlarınız için takip eden ilk iş günü sizinle irtibata geçilecektir. Müşteri İlişkileri Bölümüne www.hyundai.com.tr internet sitemizdeki “Bize Ulaşın” Menüsü altında yer alan İletişim Formu ile de ulaşabilirsiniz Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Hyundai Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön