14 Ocak
Yorum Yap
#11444287

Hyundai Assan Garantiden Amortisör Sorununun Giderilmemesi

2014 model Accent blue mode paket otomobil satın aldım. Aldığım oto galeri aracın 5 yıl veya 100.000 km garanti süresi devam ettiği için herhangi bir arıza da garanti kapsamında hizmet alabileceğimizi söyledi. Ancak aracı aldıktan belirli bir süre sonra aracın arka amortisörlerinden aşırı bir yaylanma ve ses geldiğini fark edince Hunko yetkili servise başvurdum. Ancak bana bu durumun servis tarafından karşılanmayacağını söylediler. Ben aracı 2. el aldım.


Maalesef son kullanıcı olarak aracın geçmişini hasar sorgulama dışında bilemeyeceğim gibi araştırdığımda 2011 den sonraki blue modellerinde amortisör sorununun neredeyse kronik bir sorun olduğunu ve garanti kapsamında hizmet verildiğini gösteren yüzlerce olumlu-olumsuz müşteri deneyimine ulaştım.


Kendi üretim hatanız nedeniyle oluşan bir sıkıntıda Hyundai gibi bir markadan daha ilk ihtiyacımda destek alamamam beni çok şaşırttı. Konu hakkında çok acil bilgi ve sorunun giderilmesi adına teknik destek rica ediyorum. Aksi halde yasal yollara başvurarak hukuki olarak hakkımı arayacağım.

Muhterem Muhterem 2.923 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hyundai Assan Temsilcisi31 Ocak

    Değerli Müşterimiz Öncelikle Hyundai tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri İlişkileri Bölümümüzden bir Müşteri İlişkileri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, teşekkür, belge ve çözüm taleplerinizi öncelikle Hyundai Plazalarda görev yapan Müşteri İlişkileri Yöneticileri kanalıyla hizmet aldığınız Hyundai Yetkili Satıcısı ve Servisine iletebilirsiniz. Görüş ve taleplerinizi Hyundai Genel Müdürlüğü ile de paylaşmak isterseniz hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında 0216 571 63 01 no.lu Hyundai Danışma Hattı kanalıyla müşteri ilişkileri uzmanlarımıza ulaşabilir; mesai saatleri dışında ve hafta sonları danışma hattımıza sesli mesaj bırakabilirsiniz. Sesli mesajlarınız için takip eden ilk iş günü sizinle irtibata geçilecektir. Müşteri İlişkileri Bölümüne www.hyundai.com.tr internet sitemizdeki “Bize Ulaşın” Menüsü altında yer alan İletişim Formu ile de ulaşabilirsiniz Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Hyundai Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları