15 Temmuz 2018
#10664297

Hubsan Elektronik H507a X4 Star Pro Şarj Kablosu Yandı!

Hubsan H507 droneu aldım fakat ürünün 2. şarjında şarj kablosu yandı. Servis tarafından söylenen sebep akıllı telefon şarj cihazı ile şarj etmemizden dolayısı ile yandığı yönünde. Kullanma kılavuzunda uyarmasalarda biz yaşayarak öğrendik. Akıllı telefon şarj cihazı droneunun kablosunu yakarsa garanti dışı kalıyor. Üstelik kablo 30 cm incecik ve kablonun fiyatı droneun tüm bedelinin %10 fiyatına. Müşteri hizmetlerinin telefonda benden daha yetkili biriyle görüşemezsiniz ama hakkınızı başka yerlerde arayabilirsiniz gibi umursamaz tavrı işin cabası oldu. Kabloyu satın almadım servisten dronu geri istedim. Daha fazla para kaptırmayacağım.

Mesud Mesud 1.261 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mesud27 Temmuz 2018

    Sayın yetkili, kullanma klavuzunuzun 6. Sayfasında bilgisayar veya mobil cihaz şarjı ile şar edebilirsiniz yazmışsınız. Bende o şekilde şarj ettim. Hangi talimat doğru? Ayrıca normal elektrik akımı demişsiniz usb bağlantı kablosunu fişe direk taktığımızı hayal etmemişsinizdir umarım. Hubsan Elektronik firmasına cevap yaz

  • Hubsan Elektronik Temsilcisi27 Temmuz 2018

    Merhabalar değerli kullanıcımız, Öncelikle yaşadığınız aksaklık nedeniyle derin üzüntülerimizi kabul etmenizi rica ederiz. Ürünümüzün kullanım kılavuzunda yazan bu tür ayrıntılara önem vermeniz ürünün kullanım ömrünü uzatacaktır. H507A modeli bir balance charger içermediği için normal elektrik akımı ile şarj edilmemelidir aksi halde cihazınızın yanmasına kadar varacak büyük hasarlara neden olabilir. Bilginize sunarız.

Ziyaretçi Yorumları