Huawei ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kadir'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Huawei'n Anti Kurumsallığı!

915görüntüleme
Kadir
Kadir 20 Kasım 2020 17:52

Her zaman olduğu gibi yine şaşırtmadıkları durumdur. Operasyonel olarak sürekli sınıfta kalmaktan bıkmıyorlar. Tüketici Hakem Heyeti kararı gereği iade sürecim vardı. Müşteri hizmetleri arayarak gönderim için yanlış kod verdi ve ürün yanlış adrese gitti. Kendilerinden bir haberler, aradığımda bir başka temsilci oraya olmaz ki orası telefon servisi kim verdi diye bana soruyor! Güya süreçte servis bilgilendirecekti. Sonra servis kafasına göre ürünü bana göndereceği yere başka bir adrese yolladı. Daha sonra doğru yere gönderim için bana yeni bir kargo kodu verdiler.

 13 Kasım'da ürünü gönderdim. Sözde sitelerinde 24 saat içinde işlem gerçekleşir diyor, yalan. 19 Kasımda akıbet için aradığımda ne deseler beğenirsiniz ''ürün bize gelmemiş'', şaka mısınız kargo gönderim kodu var ve aldınız ürünü, iletildi diyorum. Tabii ki cevap yok, akıl tutulması yine. Kısacası bakkal dükkanından farklı işletilmeyen bir küçük işletme. Huawei genel merkeze Huawei Türkiye'yi şikayet edeceğim. Bu kafalarda bu insanlar nasıl ticaret yapabiliyor şaşıyorum. THH kararı gereği masrafta ödediler, şimdi mahkeme masrafı ödemelerinde sıra.

Huawei Logo
Huawei20 Kasım 2020 18:26

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler