10 Ağustos
#12412432

Huawei Yetkili Servis Problemi!

Huawei Türkiye garantili cihazımı yetkili servise, Huawei sitesinde yer alan kargo etiket ile anlaşmalı olarak gönderdim, telefonumu garanti dışı tutuldu, bu konuda Huawei Türkiye herhangi bir yardımda bulunmadı, garanti Dışı ücret yüksek çıkarıldı yine Huawei Türkiye hiçbir şekilde yardımda bulunmadı, son olarak da cihazımı geri gönderilmesini başka adrese istedim, servis ilk başta olur dedi şimdi kimlik bilgilerimin tamamını atmadığım için adres değişikliği yapmıyor (servise gönderirken kimlik bilgileri gönderilmediğim halde teyit için olduğunu söyleniyor aslında yanıltma ya da başka bir iş için kullanmalarından şüphelendim, tamamını göndermedim), kimliğimde güvenlik sebebiyle ilgili yerleri kapatıp gönderdim fakat yine servis tamamı göndermemde ısrarcı oldu. Kısacası, Huawei turkiye eskisi gibi müşterileri ile ilgilenmiyor, piyasada diğer markalar gibi güç elde edince müşteri memnuniyeti esaslılığı azaldığından dolayı şikayetçiyim.

Ceyhun Ceyhun 3.406 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Huawei Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 4447988 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye

  • Ceyhun09 Ağustos

    Huawei eskisi kadar müşteri memnuniyetine bakmadığı gibi servislerde en ufak durumda garanti dışı olarak işlem yapıp ücret talep ediyor. Uzun yıllardır Huawei kullanıcısıyım, son karşılaştığım servis olayında görüyorum ki eski kadar müşteri memnuniyeti gözetilmiyor. Zannımca piyasada güç elde edince, önceden gözettiği müşteri memnuniyetini şimdi maalesef gözetmiyor. Servis den garanti dışı olduğunda yönetmelik gereği rapor talep ediyorum göndermiyor. Ama bu işin peşini bırakmayacağım.

Ziyaretçi Yorumları