sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Huawei Ve FixSmart İade Sorunu!

Enes Enes18 Kasım 2020 13:55

12 Ekim pazartesi 2020 tarihinde Huawei nova 5t cep telefonu satın aldım. Fakat cihazda dokunmatik sorunu vardı. Hassas dokunmaları algılamıyor ya da geç algılıyordu. Bende 28. Günde KVK Bakırköy'e gittim, orada işimi göremedim sonra Şişli Fix Smart'a gittim. 32. Günde cihazın oraya bıraktım pazartesi günü beni aradılar. Cihazında sorun tespit edildi ayıplı mal olduğu ve ne talep ediyorsun diye bende iade dedim.

Sonra bugün yani çarşamba baktığımda FixSmart sitesinde kullanıcıdan bilgi, onay bekleniyor yazıyordu bende aradım telefona çıkan kadın bana Huawei'nin iadeyi reddettiğini değişim yapacaklarını söyledi. Bende dedim,6 ay içinde ayıplı mallarda iade hakkı vardır, diyorum. Kadın bana hala ama 1 ay içinde ancak iade olur diyor ki, ben öyle bir şey görmedim. Daha dediğini savunamayan bir müşteri temsilcisi vardı.

Konu hakkında da bilgisi yoktu. Sonra Huawei'yi aradım, 48 saat içinde aranacaksınız dedi. Aradılar değişen yok. Demem o ki Huawei cihazın garantisi falan yok. Ayıplı mal satıp arkasında durmuyorlar. 

Benim hangi hakkımı kullanacağıma Huawei veya FixSmart karar veremez. Ben karar veririm. Bir satış sonrası hizmet ancak bu şekilde sağlanamazdı. Tüketici Hakem Heyetine gideceğim. Pişman olmaya gerek yok.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Enes 03 Aralık 2020 17:25

Şaşırmadım neyse hakem heyetinden başka yol yok anlaşılan

Huawei Logo Huawei 03 Aralık 2020 17:19

Değerli Müşterimiz; Şikayetvar.com sitesi aracılığıyla bize ilettiğiniz şikayetinize istinaden tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. "Müşteriye ayrılan zaman en değerli üründür" anlayışı ile sizlere en iyi hizmeti vermek için iletişimimizin devamlı olmasını dileriz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

profile-icon Enes 20 Kasım 2020 19:06

Keşke sizi tercih etmeseydim hem zamanımı yediniz hem de hakkımı iletişime geçende yok ben sorunumu hakem heyetinde çözerim siz çözmemek için çabalamaya devam edeceksiniz onu anladım bu kadar para verip bir de dalga geçilmesi.

Huawei Logo Huawei 18 Kasım 2020 18:04

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler