sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Huawei P Smart Telefonum Garanti Dışına Sokuldu

Serkan Serkan08 Temmuz 15:56

P Smart kullanıcısıyım. Şubat ayında telefonum sim kart sorunu vermeye başladı ayrıca yazılım güncellemesi sonrası aşırı ısınma ve donma problemi başladı. Telefonumu Canpark AVM'deki servise götürdüm. Yapılan kontrollerde telefonun içine su sızdığını ve bundan dolayı garanti dışında değerlendirildiği söylendi. Ana kart komple değişimi olacağı ve 600 TL civarı ücret istendi. Fakat ben itiraz ettim. Telefonu kesinlikle suya düşürmediği sadece yağmurlu havada konuşma yaptığımı söyledim. 

Kendilerine sim kart yuvası sorunu olduğunu komple Ana Kart değişimi yapmanın mantıksız olduğunu belirttim. Zaten telefon 2. El değeri 1000 TL filan dedim. Bana cihazı gösterdiler ve sudan kaynaklı sorun olduğunu belirttiler. Bende kendilerine madem öyle sadece sim yuvasını ücretli değişin dedim fakat öyle bir uygulama olmadığı komple ana kart değişimi olabileceği söylendi. Bende kabul etmeyerek cihazımı alternatif serviste onarım yaptırdım. 

Daha sonra ise var olan ısınma ve donma sorunu dahada artıp ekranın köşesinde sararma yaptı. Bende 08.07.2020 tarihinde tekrar servise götürdüm. Fakat bu seferde cihaza yetkisiz müdahaleden dolayı garanti dışı olduğunu söylediler. Yaptıkları incelemede ve testlerde sim kartın çalışmadığını belirttiler. Ben itiraz edip çalıştığını söylesem ise onlar testin güvenilir olduğunu belirttiler. Ayrıca kendilerinden emin bir şekilde tekniker arkadaşlar aşırı ısınma ve donmanın yetkisiz müdahaleden kaynaklandığını belirttiler. Fakat sitede gördüğüm üzere coğu kişi ısınma probleminden muzdarip.

Kısacası teknikerler yalan söyledi. Benim buradaki şikayetim kasıtsız bir şekilde cihazın içine giren sudan dolayı kaynaklanan sorunu çözmeyip garanti dışına atarak ayrıca sim kart yuvasını ücretli değiştirin dememe rağmen ana kart değişiminde ısrarcı olan servis daha sonra ekran sararması ve ısınmayı yetkisiz müdahaleye neden bağlıyor? Neden sorunumu garantiden çözmeyip de cihazımı garanti dışına atıyor. 

Ürün tedariği yaptığı ABD firmasından iyi olduğunu iddia etmeyi biliyor ama cihazı garanti dışına itmek için bütün şeyi yapıyor. Kendilerini yetkisiz müdahale bahanesine atmayı bilip müşteri kaybetmek kolayına geliyor demek ki. Tekrardan söylüyorum cihazımı garanti dışına itmek hukuksuz. Ekranı garantiden değiştirmek ve ısınma donma problemini çözmek zorundasınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serkan 09 Temmuz 17:42

Bu da servis evrakları

profile-icon Serkan 09 Temmuz 16:23

"Müşteriye ayrılan zaman en değerli üründür" anlayışı ile sizlere en iyi hizmeti vermek için iletişimimizin devamlı olmasını dileriz. Bunun yerine mantıklı çözümler üretebilirsiniz. Evet benimle iletişim kuruldu şikayetçi olduğum için fakat ortada çözüm yerine hikaye vardı. Huawei önermiyorum kullanmakta olan arkadaşlar ise yağmur ter vb... Durumlarda telefonunuza su girdiyse vay halinize :) ) ). Sim kart yuvası bozuldu diye ana kart değişmi ücretli olarak talep eden bir firmadır kendileri. Ayrıca 600 demiştim ana kart değişimi 720 TL imiş ben sim kartı arızasını onda bir meblağ ile halledince zorlarına gitmişki ekran sararmasını yetkisiz müdahale deyip yapmayı reddettiler. Arayan kişiye dediğim gibi beni Huawei bu yola zorladı 1000 TL lik ikinci el değeri olan telefona 700 TL onarım ücreti istenmesi saçma. Aklımı peynir ekmekle yemedim. Yolun açık olsun Huawei kimse tercih etmesin. Problemi çözmek yerine yukarıda dediği gibi zaman ayırıp masal anlatıyor.

Huawei Logo Huawei 09 Temmuz 13:26

Değerli Müşterimiz; Şikayetvar.com sitesi aracılığıyla bize ilettiğiniz şikayetinize istinaden tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. "Müşteriye ayrılan zaman en değerli üründür" anlayışı ile sizlere en iyi hizmeti vermek için iletişimimizin devamlı olmasını dileriz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Huawei Logo Huawei 08 Temmuz 16:49

Değerli Müşterimiz, Talebiniz doğrultusunda 444 79 88 numaralı çağrı merkezi hattımız üzerinden sizi aradık fakat ulaşamadık. Talebiniz ile ilgili 444 79 88 numaralı çağrı merkezi hattımız üzerinden sizinle tekrar iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Huawei Logo Huawei 08 Temmuz 16:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler