Huawei Müşteri Memnuniyeti Adı Altında Dalga Geçiyor

Ramazan Ramazan29 Kasım 2020 05:10

Huawei "müşteri memnuniyeti" adı ile verdiği hediyeyle dalga geçiyor. Tamam hediyedir çok iyi bir şey olmayabilir ama alakasız ürün göndermek ne demek? Müşteri temsilcisine bağlandığımda telefon marka, modelini ve sorunumu söyledim. Sağ olsunlar yardımcı oldular ve müşteri memnuniyeti anketine katılarak hediye kazanabileceğimi ifade ettiler. Ben de memnuniyetle kabul ettim ve anket linkini kullanarak başvuru yaptım. 

Gelen ürün bugün elime ulaştı ve resimdeki ektedir. Müşteri temsilcilerine bir şey demiyorum gayet nazik ve ilgili insanlar. Ama bu hediyeyi yollayan birim acaba kafasına göre mi yolluyor? Yoksa iyi ürünleri ayıklayıp kötü ürünler ile mi değiştiriyorlar? Gerçekten yakıştıramadım. Telefon modelim Mate 20x yolladıkları şarj başlığı ve kablosuyla p9 Lite modelini şarj edersiniz ancak. Neden mi böyle söyledim?  

Çünkü telefonumun şarj soketi type-c gelen kablo ise mikro USB. Gerçekten bunca baskıya rağmen hala adını koruyabilen bir firma nasıl böyle bir hata yapar anlamıyorum. Tek benim başıma gelse insanlık hali derim ve bu kadar tuhafıma gitmez ama yakın çevremde Huawei kullanıp hediye alan birçok kişi aynı durumu yaşamış ve ben de duygu, düşünce ve eleştirilerimi burada ifade etmeye çalıştım. Gerçekten de çok yazık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Huawei Logo Huawei 30 Kasım 2020 11:06

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler