Toplam çözüm sayısı
..
Huawei ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gökhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Huawei Mate 20 Lite Servis İlgisizliği!

1.411görüntüleme
Gökhan
Gökhan 24 Aralık 2020 14:03

Mate 20 Lite kullanıcısıyım cihazımda hayalet ekran sorunu var daha önce iki kez Adana KVK firmasına gönderdim ekran değişti her iki sefer de de şimdi tekrar ekran problemi var. Huawei müşteri hizmetleri aracılığıyla FixSmart ® adlı firmaya gönderdim FixSmart bu problemin kronik olduğunu ve uygulamalarda daha az süre ışıkta daha az kullanmamı tavsiye etti. Değişim veya ücret iadesini kabul etmedi. Böyle bir servis anlayışı olamaz madem normal bir problem su daha önce neden iki kez ekran değiştirildi.

Huawei Logo
Huawei25 Aralık 2020 13:10

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Gökhan
Gökhan25 Aralık 2020 13:41

Huawei tarafından konu ile ilgili arandım fakat çözüm odaklı değil tavsiye odaklıdır bu olaydan benim için bir örnek oldu Huawei müşteri memnuniyetine önem vermediğini anladım kesinlikle Huawei kullanıcı olarak Huawei tavsiye etmiyorum ben mağdur oldum başka kullanıcılar olmasın.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Hasan
Hasan02 Ocak 04:00
 

Aynı sorunu birebir bende yaşadım. İlk iki sefer ekranı değiştirdiler üçüncüde az kullan deyip yolladılar.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler