15 Nisan
Yorum Yap
#11847110

Huawei Mate 10 Lite Ekran Sorunu

Huawei Mate 10 Lite Model cep telefonumu alırken Teknosa'daki satıcı, ekrana anahtar ile vurup ekran sağlamlığından bahsetti. 02/2018 'de almış olduğum ürün daha ikinci yılındayken elimden düz bir yolda düştü ve ekran koruyucu ile kılıf olmasına rağmen parçalandı. Garanti kapsamında olmadığı belirtildi. Ancak ben de kullanıcı olarak ürüne elimden geldiğince son derece titiz davrandım.


Aslında ilk aldığımda çok fazla kapaklı kılıf aradım. Ancak yeterli sayıda ve kalitede koruyucu ve ekran camı alternatifim hiç olmadı. Şu an oluşan masrafa kullanıcı hatası olmasına karşın hatanın yarısı da yanlış satış politikası ve ürünün yeni olmasından kaynaklı yeteri kadar etkin koruyucuların bulunmamasıdır. Bu bağlamda ödeyeceğim masrafın yarısının tarafımca karşılanması diğer yarısının firma kaynaklı olmasını rica ediyorum.

Yeşim Yeşim 1.561 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Huawei Temsilcisi15 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 4447988 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye

Ziyaretçi Yorumları