Toplam çözüm sayısı
..
Huawei ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Huawei Mate 10 Lite Ana Kart Ve Güncelleme!

1.570görüntüleme
Onur
Onur 16 Ocak 01:26
ÇözüldüÇözüldü
Onur'un Teşekkür Mesajı
“Burak Bey'e teşekkür ederim. Gereken bilgilendirme ve açıklama tarafıma yapıldı.”

 2.5 senedir Huawei kullanıcısıyım. Fazlasıyla memnun olup herkese de tavsiye ederdim. Ancak ilk siyah ekran konusu mart ayında pandemide meydana geldi. Telefon kendi kendine arıza verdi, kapandı, açılmadı, düşmedi bataryası doluydu.

 Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde kargo ile göndermemi ve 20 iş günü sonrasında yapılacağı söylendi. 20 iş günü çok olduğu için kendi imkanlarımla yaptırdım. 1 hafta önce tekrar kendi kendine kapandı. Recovery mood da iken yüzde 20 de dondu ve hiçbir şekilde açılmadı. 

İşlerim sebebiyle cihaz mutlaka lazım olması sebebiyle yine kendi imkanlarımla baktırdım, ana kart yandığı ihtimali üzerinde duruldu. Ana kart orijinal hali 968 TL olarak gözüküyor, işçilik dahil değil. Tamamen sistemsel hata, kullanıcı hatası yok. Telefon hala elimde fakat ben farklı bir markaya geçtim, tarafımca bu durumun açıklanmasını ve mağduriyetimin giderilmesini talep ederim.

Huawei Logo
Huawei18 Ocak 13:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Huawei Logo
Huawei19 Ocak 13:57

Değerli Müşterimiz; Şikayetvar.com sitesi aracılığıyla bize ilettiğiniz şikayetinize istinaden tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. "Müşteriye ayrılan zaman en değerli üründür" anlayışı ile sizlere en iyi hizmeti vermek için iletişimimizin devamlı olmasını dileriz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Onur
Onur19 Ocak 13:58

Burak Bey'e teşekkür ederim. Gereken bilgilendirme ve açıklama tarafıma yapıldı.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler