Huawei  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mansur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Huawei Düzen Tutmayan Ekran Sıkıntısı

549görüntüleme
Mansur
Mansur 25 Kasım 2020 16:00

Telefonumun ekran sararmasından dolayı, servise gönderdim. Ekran değişti. Tekrar ekranda titreme sızıntısı vardı. Tekrar gönderdim. Tekrar ekran değişti, tekrar geldi yine aynı, sıkıntı Huawei aradım. Fabrika ayarlarına çevirin dedi, çevirdik yine aynı sıkıntı. 3. Ye Huawei servise gönder dedi, gönderdim. Onlarda fabrika ayarlarına çevirip ekranda arıza yok denilip gönderilecekti tekrar buradan şikayetimi yazdım.

Müşteri hizmetleri aradı,   arıza bulunmamış falan dedi  beni, yalan konuşuyormuşum gibi konuştu. Dedim mağdur oluyorum, dedim telefonsuz kalıyorum ayrıca bulunduğum yerde kargo yok başka ilçeden gönderiyorum dedim ama umursanmadık gelince tekrar olursa kamera kaydı al dedi kamera kaydını da aldım videoda çektim tekrar aynı titreme mevcut, şimdi nasıl olacak 3 defa gönderdik her defasında bununla mı uğraşacağım?

Huawei Logo
Huawei26 Kasım 2020 11:03

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Mansur
Mansur30 Kasım 2020 15:22

Aynı arızadan daha önce gönderdik ekran değişti şimdi o bir arıza değilmiş yaparmış öyle

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler