Huawei ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Naim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Huawei Cihaz İçin Yedek Parça Bulunmaması

2.165görüntüleme
Naim
Naim 19 Kasım 2020 15:28

17/09/2019'da  Huawei p30 Lite marka telefon satın aldım, telefonu satın alırken özellikle KVK garantili diye, diğer satıcılara oranla daha pahalı olan Vatan Bilgisayar'dan satın aldım. Telefonumun arka kapağı kırıldı. 12/11/2020'de Antalya'da bulunan KVK yetkili servisine kargo ile gönderdim. 14/11/2020 'de servisten aradılar ve garanti dışı işlem olduğunu 279 TL ödeme yapmam gerektiğini söylediler, kabul ettim ödemeyi EFT olarak yaptım. Bugün 19/11/2020 aradığımda üreticiden yedek parça beklendiğini ve ne zaman geleceğini bilmediklerini beklemem gerektiğini söylediler. 1 ay sürer mi dedim, sürebilir dediler. 

cihazımın onarımı için çok uzun süre olduğunu ve iade edilmesini istedim, parça siparişi verdik iade edemeyiz dediler. Bu durumda yeni telefonumu almam gerekiyor dedim siz bilirsiniz dediler. Durumu KVK internet sitesindeki canlı destek hattı üzerinden paylaştım, onlarda aynı şeyi söylüyorlar. Ben Manavgat'ta yaşıyorum ve burada sokak arasındaki telefon tamircilerinde bile arka kapak var ve çok daha ucuza yapılıyor fakat, sadece cihazımı yetkili servise yaptırmak adına gönderdim. Şimdi anladım ki KVK garantisi'de hikayeymiş keşke daha ucuza satan bir bayiden ithalatçı garantili alsaymışım ve keşke buradaki bir tamircide kapağını değiştirseymişim.

Huawei Logo
Huawei19 Kasım 2020 17:35

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

1 Yorum

Ömer
Ömer1 ay önce
 

Haklarını kullan dostum Huawei olsun KVK olsun ki özellikle KVK mağdur etmekten başka şey yapmaz. Serviste 20 iş gününü geçen ürünler için yedek telefon talep etme hakkın var iste. Vermezlerse şikayetçi ol. Vermek zorundalar.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler