Huawei ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Görkem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Huawei Ayıplı Malın/Laptop İade Sürecini Uzatıyorlar

1.475görüntüleme
Görkem
Görkem 24 Kasım 2020 16:46

Ürünü (Huawei Matebook 13) kargoya verdiğimden beri 11 gün geçti. Verileri silip yolladım tek yapmaları gereken power tuşuna basıp 10 saniye sonra o ekrandaki çirkin ışık sızmasını görüp 5 dakikalık bir rapor doldurmak ürün ellerine geçeli 8 gün oldu. Geçen cuma (20 Kasım) kısa sürede sonuçlanacağını söyledikleri halde 4 gündür ne arayıp ne sordular. Bugün yine aradığımda ise hâlâ işlemlerin devam ettiğini söyleyerek iade sürecini uzatıyorlar. Ülke şartlarında giriş seviyesi diz üstü almak bile yeterince maliyetliyken paramızı ellerinde tutup bizi kukla gibi oyalıyorlar. Öğrenciyim ve kazancımı da laptop üzerinden yapmakta olduğum işlerden kazanıyorum. 2 haftadır mağdur edilmiş durumdayım. Huawei gerçekten de tam bir Çin malı! Bir daha bu şirketin herhangi bir ürününü almak, görmek, duymak istemiyorum! Paramı iade et Huawei!

Gelişme
Gelişme

28 Kasım 2020 23:34

Ürünü aldıktan sonra 1. Haftasında fark ettiğim ekran ışıklandırma hatası/ayıplı mal için laptopu servise geri yolladım ürünü iade etmek istedim üründeki ekran ışıklandırmasının benim hatam olduğunu söyleyerek tarafımdan 1561 TL tamirat bedeli istediler. İade talebimi kabul etmediler, tamir etmediler ve daha 1 haftalık laptopu bana geri kargoladılar. Hem işim hem okulum konusunda beni fazlaca mağdur ettiler. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak herhangi bir sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakkımı kullandırmadılar. Şikayetçiyim. Huawei için yarın kargoyu alır almaz Tüketici Heyetine bizzat başvuracağım.

Huawei Logo
Huawei24 Kasım 2020 17:36

Değerli Müşterimiz, Öncelikle bizi tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Talebiniz ile ilgili çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi http://www.huawei.com/tr/contact-us web sitemizden veya 444 79 88 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

Huawei Logo
Huawei03 Aralık 2020 17:01

Değerli Müşterimiz; Şikayetvar.com sitesi aracılığıyla bize ilettiğiniz şikayetinize istinaden tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. "Müşteriye ayrılan zaman en değerli üründür" anlayışı ile sizlere en iyi hizmeti vermek için iletişimimizin devamlı olmasını dileriz. Saygılarımızla, Huawei Türkiye Çözüm Merkezi

2 Yorum

Kadir
Kadir25 Kasım 2020 11:23
 

Görkem bey merhaba, ışık sızması ile ilgili nasıl bir aksiyon alındı? Şikayetiniz çözümlendikten sonra burada da bilgi vermeniz, başka kişiler için yönlendirici olacaktır.

Görkem
Görkem25 Kasım 2020 13:44
 

Sıvı teması olduğunu ve 1561 TL karşılığında onarım yapacaklarını söylediler. Ürünümü sıvı ile temas edecek hiçbir ortamda tutmadım. Hatalı olduğumu iddia ediyorlar. Tüketici Hakem Heyetine başvurup gerekli şikayeti yapacağım.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler