Toplam çözüm sayısı
..
HSBC ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yusuf'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

HSBC Kredi Kartı Üyelik Aidatı

453görüntüleme
Yusuf
Yusuf 05 Ocak 02:37
ÇözüldüÇözüldü
Yusuf'un Teşekkür Mesajı
“Şikayetimin en hızlı şekilde ulaşmasında ve çözümünde yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.”

HSBC Bank advantage kredi kartımı yaklaşık 10 yılı aşkındır kullanıyorum fakat sürekli bu kart aidatı ücretini her 6 ay da bir yansıtılmasın dan dolayı şikayetçiyim. Her ay 3000 ile 4000 TL arası kartınızı kullanıyorum düzenli olarak ödeme yapıyorum. 20 Aralık 2020 de kart ekstremde 133 TL kart üyelik aidatı kesilmiş. Bu üyelik aidatının tarafıma iade edilmesi ni istiyorum. Aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı ve kartınızı iptal edeceğimi bilgilendiririm. İyi çalışmalar diliyorum, düzenli ödemesi olan banka müşterinizi kaybetmek istemeyeceğinizi temenni ediyorum. Kesilen Üyelik aidatı iade edilmeyecek se kartımı işleme kapatabilirsiniz. Saygılar.

HSBC Logo
HSBC05 Ocak 10:40

İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesaj Bankamıza ulaşmış olup, en kısa süre içerisinde kendisi ile iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, HSBC BANK A.Ş. Müşteri İletişim

HSBC Logo
HSBC06 Ocak 13:50

İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, kendisi ile görüşülerek konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 0850 211 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

Yusuf
Yusuf07 Ocak 08:53

Şikayetimin en hızlı şekilde ulaşmasında ve çözümünde yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

3 Yorum

Yusuf
Yusuf05 Ocak 23:27
 

Tarafıma henüz HSBC Bank tarafından arayan veya ulaşan olmadı. HSBC Bank kredi kartını kullanmama kararı almış bulunuyorum. İlgisizliğinizden dolayı teşekkür. En kısa zamanda kartımı bankanıza iade edeceğim.

Yusuf
Yusuf06 Ocak 13:57
 

Tarafıma bugün dönüş sağlandı sorunum çözüldü teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

Yusuf
Yusuf06 Ocak 13:56
 

HSBC Bank müşteri hizmetleri kredi kartı aidetımın bugün iadesinin gerçekleştiğini ve yarın hesabımda görebileceğim bildirdi. İlgilendikleri için ve yardımcı oldukları için Teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler