Toplam çözüm sayısı
..
HSBC ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Meltem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

HSBC Kredi Kartı Aidatı

437görüntüleme
Meltem
Meltem 08 Ocak 11:58

Kullanmış olduğum HSBC Advantage kredi kartıma yansıtılmış olan yıllık kredi kartı aidatı neye göre belirleniyor yapmış olduğunuz işlem haksız kazançtan başka bir şey değildir cüzdanımda gezdirdiğim için mi bu ücreti alıyorsunuz... Ekstremi kontrol ettiğimde fark ettim ki HSBC Advantage kredi kartımdan 27.12.2020 tarihinde 133,00 TL üyelik ücreti kesildiğini fark etmiş bulunmaktayım Kesilen bu tutarın iptalini ve iadesini talep etmekteyim. Durumun ivedilikle çözümlenmesini aksi takdirde bu durum çözüme kavuşturulmaz ise kredi kartımı iptal edeceğim. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksızlık söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmıştır.

T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme, 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde 27.12.2020’de kesilen yıllık kart ücretinin iptalini istiyorum.

HSBC Logo
HSBC08 Ocak 14:22

İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesaj Bankamıza ulaşmış olup, en kısa süre içerisinde kendisi ile iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, HSBC BANK A.Ş. Müşteri İletişim

HSBC Logo
HSBC11 Ocak 11:47

İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler yapılmış olup, sonuç hakkında detay iletmek adına aranmış, ancak ulaşılamamıştır. Müşterimize e-mail aracılığı ile talebi konusunda bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 0850 211 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

Meltem
Meltem11 Ocak 12:18

Sayın banka yetkilisi kredi vermek için ya da farklı bir hizmet için ısrarla arıyorsunuz. Acaba arama saatinizde kişi çalışıyor olabilir mi bunu da göz önünde bulundurarak tekrar arayınız ne ala memleket aradık ulaşamadık standart mesajların dışına çıkın ivedilikle konun çözüme ulaştırılması mı önemle rica olunur.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler