11 Mart 2014
#2341348

HSBC Bank Kredi Kartı Yıllık Üyelik Aidatının İadesini İstiyorum!

HSBC Bank, tarafıma daha önce haber etmeden kart üyelik ücreti kesmiştir. Ekstrada sürpriz olan bu 65 TL gibi afaki ücretin tarafıma iade edilmesini istiyorum. Zira böyle bir hukuksal hakları yoktur. Tarafıma olumlu dönüş yapılmadığı taktirde tüketici haklarına ve t.b.b. ye şikayetimi yenileyeceğim.


Kart üyelik ücretini ekstreye yansıtarak limit aşımı yapmışınız. Müşteri temsilcinizin tarafıma ulaşıp bu durumu düzeltmesini istiyorum. Olumsuz ise lütfen kredi kartımın iptal işlemlerini yaparak bilgi veriniz imha etmek istiyorum. böyle bir banka ile çalışılmaz.

Ali Ali 102 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali14 Mart 2014

    Müşteri Temsilcisi ertesi gün bana mail yoluyla ulaştı, üyelik ücretimin geri iade edildiğini belirten bir mail daha gönderildi. Sorunumu çözmüştür. Müşteri memnuniyeti üst seviyede olan nadir bankalardan bir tanesi HSBC bank

  • Ali14 Mart 2014

    mail ile bir kaç şirket kuralları yazısı dışında hiç bir yardımcı olma yok . Şikayetimde kartımın kapatılmasını istedim hiç bir yetkili bana ulaşmadı !

  • HSBC Temsilcisi11 Mart 2014

    İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik inceleme başlatıldığı konusunda e-mail aracılığı ile bilgi verilmiş olup, müşterimize talebi sonuçlandığında tekrar detaylı bilgilendirme tarafımızca yapılacaktır. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 0850 211 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak bizlere iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

Ziyaretçi Yorumları