07 Mayıs 2014
#2433323

HSBC Bank Kart Şifremi Alamadım!

HSBC Bank'a Campüs Card başvurusunda bulundum kartım onaylandı .Gittim kartımı aldım sözleşmeyi imzaladım. Bankadan çıktım zarfta mobil hizmetten şifremi alacağım yazıyordu aradım sözleşme imzalanmamış gözüküyor dediler şubeye gittim imzalanmış mobilde imzalanmamış .Sonra sözleşme güncellemesi işlemi yaptık ama yine yok. Ben bunları yaparken 15 gün zaman geçti ( en az 30 defa mobil hizmeti aradım ve 5 kerede şubeye gittim ).En son aradığımda gene sözleşme imzalanmadığını söylediler kartımın iptalini istedim ve iptal ettiler. Bende kartı imha ettim. Bu kadar uğraşmam da cabası oldu.

Muhammed Muhammed 491 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muhammed08 Haziran 2014

    Beni aradınız hatanın sizin tarafınızdan oldugunu söylediniz . (form hatası ) oldugunu söylediniz . tekrar alabilecegimi söyledinizz tekrar başvurdugumda olumsuz sonuçlandıgını gördüm !!!! müşteri memnuniyeti yada sistem falan sıfır .!!

  • HSBC Temsilcisi07 Mayıs 2014

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize göndermiş olduğu mesajını incelemeye aldığımızı bilgilerinize sunar, kendisi ile en kısa sürede iletişime geçileceğini iletmek isteriz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

Ziyaretçi Yorumları