30 Haziran 2016
#5862202

HSBC Bank Haksız Faiz

HSBC Bank ek kart kullanıcısıyım. Hesap kesim tarihi gerçekleştikten sonra ATM 'den ödeme yapmak istiyorum ATM' ye kartımı taktığımda ekranda sadece güncel borç tutarı görünüyor asgari ödeme seçeneği yok, gördüğüm rakamı ödüyorum aradan zaman geçiyor ana kart sahibi arıyor, eksik ödeme yapılmış diye 10, 20 lira tekrar ödeme yapıyorum ama bu arada son ödeme günü geçmiş oluyor.


Bir şubeye gittim durumu anlattım yetkiliyle, ATM' ye baktık durumun hatalı olduğunu gören yetkili gerekli bildirimleri yaptığını söyledi ama değişen bir şey olmadı ,sonra ki aylarda yine aynı şey. ATM' de gerçek borç görünmüyor müşteri hizmetlerini arıyorum aynı bilgi veriliyor,bende tahmini bir rakam ödüyorum ama bir kere tutsa diğer ay tutmuyor bu arada limiti 650 lira olan kartın borcu 1200 lira olmuş gerekçe hep asgari ödemenin altında kalınması uygulanan faizden şikayetçiyim.

Özlem Özlem 376 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • HSBC Temsilcisi01 Temmuz 2016

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler yapılmış olup, sonuç hakkında detay iletmek adına aranmış, ancak ulaşılamamıştır. Müşterimize e-mail aracılığı ile talebi konusunda bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 0850 211 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • HSBC Temsilcisi30 Haziran 2016

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesaj Bankamıza ulaşmış olup, en kısa süre içerisinde kendisi ile iletişime geçilecektir. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları