13 Şubat
#11576803

HSBC Bank Ciddiyetsiz, Acemi Hizmet Beni Mağdur Etti

31.01.2019 tarihinde KMH eksik tutarımı HSBC'nin yönlendirdiği QNB Finansbank ATM'sine yatırdım, ATM'de ki sıkıntı yüzünden para HSBC hesabıma geçmedi, HSBC müşteri hizmetlerini arayıp olayı anlattığımda işleminde o tarihte yapıldığı görüldüğü birkaç iş gününde hesabıma aktarımın sağlanacağı söylendi, ilerleyen tarihlerde hesabımda göremeyince tekrara arayıp bir şikayet dosyası oluşturdum, ve üstüne basa basa işlemin 31.01.2019 da yapıldığını bu konuda yanlış olmamasını ticaretle uğraştığımı böyle ufak bir hata yüzümden sicilimde gecikme yaşamamam gerektiğini defalarca ilettim kendileri de tabii ki sizin işleminiz o tarihte yapılmıştır o şekilde değerlendirilir hassasiyetinizin farkındayız dediler.


07.01.2019 tarihinde para hesabıma geçti, ama işlem tarihi 07,01,2019 şimdi müşteri hizmetlerini arıyorum tabii ki gecikmeden dolayı olumsuzluk yaşarsınız diyor.


Bu nasıl bir ciddiyetsizliktir, hizmet alma sözü verdiğiniz yetkili ATM'den, hizmet alamıyorum, üstüne defalarca bilgilendiriyorum ve yinede mağdur ediliyorum zamanında yatırdığım para nasıl olur da sizin yüzünüzden benim sicilimi etkiler, faizini konuşmuyorum bile bu kadar iş bilmezlik, bu kadar basit bir işlemde bile bu acemilik nasıl yapılabilir, en kısa zamanda işlem tarihimin güncellenmesi düzeltilmesi faiz miktarının hesabıma iadesini talep ediyorum.

Mete Mete 901 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mete'nin Teşekkür Mesajı02 Mart

    Geçte olsa sorumluluk sahibi anlayışla, çözüm üretildi

  • HSBC Temsilcisi27 Şubat

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, kendisi ile görüşülerek konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 0850 211 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

  • HSBC Temsilcisi13 Şubat

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesaj Bankamıza ulaşmış olup, en kısa süre içerisinde kendisi ile iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, HSBC BANK A.Ş. Müşteri İletişim

Ziyaretçi Yorumları