01 Ağustos 2013
#1936357

HSBC Bank 1 Aydır Gelemeyen Kredi Kartı!

Temmuz ayının başında kartımın güncellenme tarihi geldi. Bankanız kartı eski iş yerime yolladığı için ulaşamadı. Arayıp bilgilerimi güncelledim fakat tam bir aydır gerek kuryenizin sabit adresleri bulamaması gerekse telefon bankacılığında çalışan personellerinizin yanlış işlemleri sonucu 1 aydır kredi kartı elime ulaşamadı ve bu yüzden bankanızdan sıkıldım.


HSBC Bank'tan maaş alıyorum ve bu durumu şirketim ile de paylaşacağım. Sürekli ben ve aynı firmadakiler bu sorunu yaşıyor. Kart gelmiyor çalışıyorum ve ekstre borcumu da bankaya gidip ödeyemiyorum ama bunun faizini de nasılsa bize ödeteceğiniz için rahat davranıyorsunuz. Artık sizin kartınızı kullanmayacağım.

Burcu Burcu 61 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • HSBC Temsilcisi19 Ağustos 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik konu hakkında e-mail aracılığı ile müşterimize bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

  • Burcu03 Ağustos 2013

    Bugün arandim ve hala bana kartinizi nereye yollayalim soruları ile karşılaşıyorum. Zaten bunu persembe gunu ilettim ve o kart bayramda elimde olmayacak.musteri memnuniyeti diye bisey yok.personelleriniz ve alt firmalariniz yaptıkları isin hakkini veremicekse gerekli aksiyonu alın.ve ben artik kartinizi kullanmayacagim.komik olan bugun arayan bayan karta ihtiyacı olan yakininiz var mi diyo saka gibi neden onereyim sizi?

  • HSBC Temsilcisi01 Ağustos 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik inceleme başlatıldığı konusunda e-mail aracılığı ile bilgi verilmiş olup, müşterimiz talebi sonuçlandığında tekrar tarafımızca bilgilendirilecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

Ziyaretçi Yorumları