16 Şubat 2013

HSBC Bank'tan Yıllık Kart Aidatının İadesini İstiyorum!

HSBC Advantage Mastercard kredi kartı Şubat ayı ekstreme yansıtılan 50tl. ücreti ödemek istemiyorum. Üniversite yıllarımdan itibaren ilk olarak campus kart olarak kullanmaya başladığım daha sonra master kart olarak 13 yıldır devam eden ve şimdiye kadar kart aidatı ödemediğim advantage kartıma bu ücreti ödemek istemiyorum.

Şimdiye kadar hiçbir şekilde bankayı zor durumda bırakmadım. Ödemelerimi düzenli bir şekilde yapıyorum ve karşılığında benden böyle bir ücreti talep ediliyor. Bu ne etiğe nede müşteri memnuniyetine yakışır.

Üstelik bu kartı ihtiyacım olmamasına rağmen kullanıyorum. Eğer bu ücreti zorla almak istiyorsanız hemen kartımın iptalini talep ediyorum.

Arsen 54 Okunma

Cevaplar

  • HSBC Bank Temsilcisi18 Şubat 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik e-mail aracılığı ile gerekli yönlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca müşterimiz ile talepleri hakkında irtibatımız devam edecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön