16 Şubat 2013

HSBC Bank Kart Aidatının İadesini İstiyorum!

Yaklaşık 9 senelik HSBC Bank kullanıcısıyım. Bu ay ekstreme gelen 50 TL'lik kart ücreti ile ilk defa kartımı kapattırmayı düşündüm. Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve kart ücretimin iadesini talep ettim. Görüştüğüm Emrah Bey tarafından kart ücretim iade edilmedi. Uzun bir süre 1000 TL'lik kredi avantajından bahsedildi ve kart aidatını zaten ödeyeceğim için kartı yaklaşık 10 ay daha kullanmam önerildi. 50 TL için müşterisinden vazgeçebiliyorsa ben de karttan vazgeçebilirim. Kartı iptal ettirdim ve Hakem Heyeti'ne giderek kart ücretimi iade almak için en kısa zamanda dilekçe vereceğim.

Fikret 66 Okunma

Cevaplar

  • Fikret09 Nisan 2013

    HSBC bana aşağıdaki mesajı göndermiş. Ama bilsinler ki Tüketici Hakem Heyetine başvurdum ve kart ücretimi geri alacağım.. Sayın Fikret ERMEK , Bankamıza 18 Şubat 2013 tarihinde Şikayetvar.com sitesi aracılığı ile ulaşan mesajınız için teşekkür eder, konu ile ilgili ekli açıklamaları paylaşmak isteriz. İletmiş olduğunuz mesajınızın ve kart üyelik aidatı hakkındaki görüşlerinizin, Bankamız Yetkilileri ile paylaşıldığını bilgilerinize sunarız. Bununla birlikte, Bankalar, verdikleri hizmetlerin karşılığında oluşan masraflar için belirli bir gider karşılığı veya hizmetin parasal boyutuyla orantılı bir ücret/komisyon tahsil etmektedir. Kredi kartları için verilen hizmetlerin de eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için deneyimli ve büyük bir personel kadrosuna, yüksek maliyetli teknolojik altyapıya ve oldukça kapsamlı bir operasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bankamızın komisyon ve ücretleri bu maliyetler gözönüne alınarak belirlenmektedir. 2006 yılında yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesinin 4. fıkrasında, kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemeyeceği ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağı öngörülmüştür. Benzer şekilde Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'in 17. maddesinde de sözleşmeye bağlı olarak kart hamillerinden alınabilecek ücret, komisyon, masraf ve vergilerin neler olacağına dair açıklamaların ve bunların tutarlarının ve sözleşmede yer alan ücret, komisyon, masraf ve vergiler dışında kart hamilinden herhangi bir isim altında ödeme talep edilemeyeceği ve hesabından kesinti yapılamayacağı belirtilmiştir. Bankamız ile kart hamillerimiz arasındaki kredi kartı üyelik sözleşmesinde, kart hizmeti sunulurken hangi ücretlerin alınacağı açıkca belirtilmiştir. Ayrıca bu ücretler, hesap ekstrelerinde de belirtilmektedir. Bu durumda kanuni düzenlemenin de kabul etmiş olduğu üzere itiraz etmiş olduğunuz ücretler aramızdaki sözleşmeye dayanılarak tarafınızdan talep edilmektedir. İletmiş olduğunuz hususların Bankamız yetkilileri ile paylaşıldığını ve kart ücretinizin iptal edilmesi talebinize yönelik olumlu yanıt verilemediğini iletmek isteriz. Konuya açıklık getirdiğimizi umar, çalışmalarınızda başarılar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

  • HSBC Bank Temsilcisi18 Şubat 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik e-mail aracılığı ile gerekli yönlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca müşterimiz ile talepleri hakkında irtibatımız devam edecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön