18 Nisan 2013 #1749985

HSBC Bank Kart Aidatı Kesmiş!

Müşteri No:10****29 olan ve çalışmış olduğum şirketin maaşımı çekmek için HSBC banka kartını alırken açılan hesapla birlikte birde kredi kartını bankadan verirlerken aidat veya kart ücreti yansıtılmayacağı söylenmişti (kasım 2012).Daha 4 ay bile geçmeden ve henüz hiçbir şekilde kullanmadığım kredi kartı ile ilgili bugün (17.04.2013) HSBC tarafından bir hesap ekstresi gönderilmiş.


Henüz hiçbir şekilde kullanmama rağmen kart bedeli adı altında (müşteri hizmetlerini aradım yıllık kart aidatı olduğunu söyledi) 60 TL borcumun olduğu yazılmış.Ne nakit çekim nede alışverişte hiç kullanmadığım ve kartı verilerken aidat veya kart ücreti alınmayacağı söylendiği halde gelen bu ödemenin iptalini istiyorum.

İlyas 76 Okunma

Cevaplar

  • İlyas25 Nisan 2013

    Arkadaşlar kredi kartını verirlerken maaş aldığınız firmadan dolayı aidat ödemeyeceksiniz denilerek verilen kredi kartına aidat çıkardıkları halde halen durumu düzeltmeyip ısrar ettiklerine dair gelen cevap şudur(aidat alacaklarını söyleselerdi zaten almazdım kredi kartını,üstelikte hiç kullanmadım şifre dahi değiştirmediğim kart bu) : Sayın İlyas ÖZTÜRK , Bankamıza 18 Nisan 2013 tarihinde Şikayetvar.com sitesi aracılığı ile ulaşan mesajınız için teşekkür eder, konu ile ilgili ekli açıklamaları paylaşmak isteriz. İletmiş olduğunuz mesajınızın ve kart üyelik aidatı hakkındaki görüşlerinizin, Bankamız Yetkilileri ile paylaşıldığını bilgilerinize sunarız. Bununla birlikte, Bankalar, verdikleri hizmetlerin karşılığında oluşan masraflar için belirli bir gider karşılığı veya hizmetin parasal boyutuyla orantılı bir ücret/komisyon tahsil etmektedir. Kredi kartları için verilen hizmetlerin de eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için deneyimli ve büyük bir personel kadrosuna, yüksek maliyetli teknolojik altyapıya ve oldukça kapsamlı bir operasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bankamızın komisyon ve ücretleri bu maliyetler gözönüne alınarak belirlenmektedir. 2006 yılında yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesinin 4. fıkrasında, kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemeyeceği ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağı öngörülmüştür. Benzer şekilde Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'in 17. maddesinde de sözleşmeye bağlı olarak kart hamillerinden alınabilecek ücret, komisyon, masraf ve vergilerin neler olacağına dair açıklamaların ve bunların tutarlarının ve sözleşmede yer alan ücret, komisyon, masraf ve vergiler dışında kart hamilinden herhangi bir isim altında ödeme talep edilemeyeceği ve hesabından kesinti yapılamayacağı belirtilmiştir. Bankamız ile kart hamillerimiz arasındaki kredi kartı üyelik sözleşmesinde, kart hizmeti sunulurken hangi ücretlerin alınacağı açıkca belirtilmiştir. Ayrıca bu ücretler, hesap ekstrelerinde de belirtilmektedir. Bu durumda kanuni düzenlemenin de kabul etmiş olduğu üzere itiraz etmiş olduğunuz ücretler aramızdaki sözleşmeye dayanılarak tarafınızdan talep edilmektedir. İletmiş olduğunuz hususların Bankamız yetkilileri ile paylaşıldığını ve kart ücretinizin iptal edilmesi talebinize yönelik olumlu yanıt verilemediğini iletmek isteriz. Konuya açıklık getirdiğimizi umar, çalışmalarınızda başarılar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, HSBC Bank A.Ş.‏

  • İlyas21 Nisan 2013

    Konu ile ilgili hiçbir şekilde bana dönüş ve bilgilendirme henüz olmamıştır.Yukarıda bankanın müşteri iletişimi gerekli yönlendirmenin yapıldığını yazmış ama benimle hiçbir şekilde irtibata geçilmedi.ve henüz hiçbir sonuç yoktur.

  • HSBC Bank Temsilcisi18 Nisan 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik e-mail aracılığı ile gerekli yönlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca müşterimiz ile talepleri hakkında irtibatımız devam edecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön