20 Şubat 2013

HSBC Bank Yıllık Kart Aidatı Alıyor!

HSBC Bank kredi kartı müşterisiyim 2 yıldır kullanmadığım ve elimde bile olmayan yenisi gelmesine rağmen almadığım borcum olmamasına kredi kartı aidat bedeli olarak borç oluşturulan kredi kartımdan bu güne kadar haksız yere kart ücretim bedeli alınmış ve bu bedel faiziyle tarafımdan tahsil edilmiştir.

En son 83 lira kalan borcumu da ödeyip HSBC Bankla olan bütün ilişkilerimi bitirmek ve bırakın sizden ürün kullanmayı bankanızın önünden bile geçmeyi düşünmüyorum çevremdeki insanlarında bankanızla olan ilişkilerinin sonlanması için gerekli bütün çalışmaları yapacağımı bilmenizi isterim.

Ummu 53 Okunma

Cevaplar

  • HSBC Bank Temsilcisi20 Şubat 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, sonuç hakkında e-mail aracılığı ile müşterimize detaylı bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön