17 Eylül 2013

HSBC Bank Kredi Kartım Güvende Sigortası!

HSBC Bank'dan 23/10/2012 Tarihinde HSBC Gold Kredi kartıma İşsizlik sigortası yaptırmıştım. Aynı bankadan daha önce sigortam vardı fakat yanlışlıkla iptal ettirdim. Daha Sonra yeniden 23/10/2012 tarihinde İşsizlik sigortası yaptırdım.

15/08/2013 Tarihinde Çalıştığım şirketten çıkartıldım ve 19/08/2013 tarihinde hasar dosyası oluşturmak için HSBC Bank'ı aradım. Fakat Sigorta şirketinde Mevcut Poliçem gözükmediğinden Hasar dosyası açamayacaklarını bildirdiler.

Kendi sistemlerinde Sigortamın gözüktüğü ve pirimlerimin düzenli olarak ödendiğini söylediler. 30 gün geçmesine rağmen hala hasar bildirimi yapamıyorum. Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini talep ederim.

Cem 683 Okunma

Cevaplar

  • Cem 17 Eylül 2013

    Firma ile 30 gündür bir çok defa telefon ile görüştüm. Fakat her seferinde sorunun en kısa sürede çözüleceğini bildirdiler. Aradan 30 gün geçmesine rağmen hala poliçemin gözükmediği ve incelemenin devam ettiği söylendi. 30 günlük bekleme süresi geçmesine rağmen hâlâ hasar dosyası açtıramıyorum. Ve her geçen gün mağdur oluyorum.

  • HSBC Bank Temsilcisi17 Eylül 2013

    İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik incelemelerin devam ettiği konusunda telefon aracılığı ile bilgi verilmiş olup, müşterimiz talebi sonuçlandığında tekrar tarafımızca bilgilendirilecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön