25 Mart 2013

HSBC Bank Kart Bedeli İadesini Yapmıyorlar!

Bilindiği üzere bankanın Pegasus ortaklığı sona erdi ve tüm müşterilerinin kredi kartları yenilendi. Buna mukabil 4059185645128100 nolu kartımdan 02.03.2013 tarihinde kart bedellerini adı altında 60-TL'lik kesinti yapıldı. Konuyla ilgili müşteri temsilcilerini aradığımda da kesinti hakkında hiç bir bilgi verilmemekte ve kesilen meblağın iade edilemeyeceği de söylenmektedir. İster kart bedeli, isterse yıllık kullanıp bedeli her ne sebeple olursa olsun yapılan bu kesintinin iadesini talep ediyorum.

Çiçek 33 Okunma

Cevaplar

 • Çiçek26 Mart 2013

  Bankalar, verdikleri hizmetlerin karşılığında oluşan masraflar için belirli bir gider karşılığı veya hizmetin parasal boyutuyla orantılı bir ücret/komisyon tahsil etmektedir. Kredi kartları için verilen hizmetlerin de eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için deneyimli ve büyük bir personel kadrosuna, yüksek maliyetli teknolojik altyapıya ve oldukça kapsamlı bir operasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bankamızın komisyon ve ücretleri bu maliyetler gözönüne alınarak belirlenmektedir. 2006 yılında yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesinin 4. fıkrasında, kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemeyeceği ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağı öngörülmüştür. Benzer şekilde Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'in 17. maddesinde de sözleşmeye bağlı olarak kart hamillerinden alınabilecek ücret, komisyon, masraf ve vergilerin neler olacağına dair açıklamaların ve bunların tutarlarının ve sözleşmede yer alan ücret, komisyon, masraf ve vergiler dışında kart hamilinden herhangi bir isim altında ödeme talep edilemeyeceği ve hesabından kesinti yapılamayacağı belirtilmiştir. Bankamız ile kart hamillerimiz arasındaki kredi kartı üyelik sözleşmesinde, kart hizmeti sunulurken hangi ücretlerin alınacağı açıkca belirtilmiştir. Ayrıca bu ücretler, hesap ekstrelerinde de belirtilmektedir. Bu durumda kanuni düzenlemenin de kabul etmiş olduğu üzere itiraz etmiş olduğunuz ücretler aramızdaki sözleşmeye dayanılarak tarafınızdan talep edilmektedir. İletmiş olduğunuz hususların Bankamız yetkilileri ile paylaşıldığını ve kart ücretinizin iptal edilmesi talebinize yönelik olumlu yanıt verilemediğini iletmek isteriz. Ayrıca, güvenlik uygulamalarımız gereği müşterilerimize yönelik bilgileri ilgili sitede yayınlamadığımızı müşterilerimizin e-posta adresine dönüş yaptığımızı belirtmek isteriz. Konuya açıklık getirdiğimizi umar, çalışmalarınızda başarılar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, BİREYSEL BANKACILIK-MÜSTERİ DEĞER YÖNETİMİ-MÜŞTERİ İLETİŞİM HSBC BANK A.Ş.

 • Çiçek26 Mart 2013

  Talebim (şikayetimin) ile ilgili yazışmaların diğer şikayetvar.com sitesi takipçilerinin ve sikayetvar.com sitesi ilgililerinin, kayıtlı garantörlüğünde (takibinde) olabilmesi ve yazışma bütünlüğünün korunabilmesi için, tüm bilgilendirmelerinizin yine sikayetvar.com aracılığıyla yapılmasını, rica ederim.

 • Çiçek26 Mart 2013

  Hiçbir mail yada bilgi almadım. Ayrıca talebim sikayetvar.com aracılığıyla yapıldığından, konuyla ilgili yapılacak bilgilendirmelerin yine sikayetvar.com aracılığıyla yapılmasını rica ederim.

 • HSBC Bank Temsilcisi25 Mart 2013

  İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik konu hakkında e-mail aracılığı ile müşterimize bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

 • HSBC Bank Temsilcisi25 Mart 2013

  İyi çalışmalar, Müşterimize sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik inceleme başlatıldığı konusunda e-mail aracılığı ile bilgi verilmiş olup, müşterimiz talebi sonuçlandığında tekrar tarafımızca bilgilendirilecektir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön