31 Mayıs 2014

HSBC Bank Kart Aidatı İadesi Yapmıyor.

4 yıldır kullandığım kredi kartımdan her yıl 50-60 tl arası kart aidatı altında kesintiler olmuştur. Bana bu kartı çıkartan HSBC Bank görevlisi herhangi bir kart ücretinin olmadığını söylemişti.

Konuyla ilgili müşteri temsilcileriyle birkaç kez görüşmüştüm. Ancak bırakın geri ödemeyi çoğu defa son derece uygunsuz bir üslupla karşılaştım. Son raddede bugün kartımı iptal ettirdim ancak şimdi de 145 tl olan borcum 198 tl olarak görünüyor.

Kart aidatlarımın ve kart iptali sonrası yansıyan anlamsız ücreti geri talep ediyorum. Talebimin reddi halinde yetkili merciilere başvurup konuyu yasal sürece taşıyacağım ve gördüğüm karşılaştığım herkese bu ayıbı aktaracağım.

Müslüm T. 236 Okunma

Cevaplar

  • Müslüm T.05 Haziran 2014

    Tarafıma hiçbir olumlu dönüt yapılmamıştır. Yasal olmayan süreçler yasal gibi yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu konuda başvuracağım yetkili mercilere bu dönütler de delil olarak kullanılacaktır.

  • HSBC Bank Müşteri Temsilcisi02 Haziran 2014

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler yapılmış olup, sonuç hakkında detay iletmek adına aranmış, ancak ulaşılamamıştır. Müşterimize e-mail aracılığı ile talebi konusunda bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 444 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön