07 Şubat 2014

HSBC Bank ATM Hatası Yüzünden Kartım Takibe Düştü!

24 Ocak'da HSBC Bank ATM'den kart ödemesi sırasında ATM tutarı yansıttı ve 4440111'i aramamızı belirten bir arıza mesajı verdi. Görüştüğümde ise 10gün içinde çözüleceği söylendi. Kartımın bu süreçte iptal olacağını belirttim. Acil notuyla yatırıldığı gün itibarıyla hesabıma yansıtılacağı için sorun yaşamayacağım söylendi. Akabinde takip birimi tarafından sürekli telefon bankacılığı ile takipte olmam konusunda yönlendirildim. 10 gün boyunca telefon bankacılığı ve takip birimi arasında onlarca görüşme yaptım. 31 Ocak tarihinde şikayet birimine yönlendirildim aynı gün içinde çözümleneceği söylenmesine rağmen aranmadım. 3 Şubat tarihinde ise takibe düştüm, halen ödeme hesaba yansımamıştı. Resmen mağdur oldum.

Fazilet 162 Okunma

Cevaplar

  • Fazilet 10 Şubat 2014

    HSBC bank sadece aşağıdaki mesajla aynı içerikte - konunun yetkililer tarafından degerlendirildiğini belirten - bir eposta gönderdi. Halen somut bir çözüm içeren mesaj veya bir kişi ile görüşme sağlayamadım.

  • HSBC Bank Temsilcisi07 Şubat 2014

    İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize göndermiş olduğu mesajını incelemeye aldığımızı bilgilerinize sunar, kendisi ile en kısa sürede iletişime geçileceğini iletmek isteriz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön