HP  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

HP'de Satış Sonrası Yaşanan Kötü  Müşteri Deneyimi

1.958görüntüleme
Fatih
Fatih 15 Ekim 2020 17:13

28 Eylül 2020 'de İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan HP yetkili servisine 252007675506 kayıt numaralı HP, E3E03A model yazıcıteslim ettim. 2 haftayı geçen bir süre sonra 2-3 defa aramam rağmen bir türlü fiyat teklifi vermeyince en son aradığımda Tüketici Hakem Heyetine şikayet edeceğimi belirttiğimde hemen fiyat teklifi geldi.

300 TL'ye satın aldığım yazıcıya onarım için 792 TL fiyat teklifi geldi. Kafa arızalıymış kafayı sağa-sola hareket ettiren parça arızalıymış. Ben buna inanmıyorum. Yazıcım pek alâ çalışıyor sadece siyah mürekkep yazmıyordu oda gerçekten sadece kafanın arızalı olduğunun göstergesi.

Yazıcıda toplamda 3 kere kartus seti değiştirdim. Teknik serviste elemanlar "abi bunlar 2 yıl kullan sonra at ürünler" eğer 3-4 kez kullanıp atılacak ürünler üretiyorsanız lütfen bunları ürünün ambalajında belirtin.

Şimdi sıfır satın aldığım kartuşlara mı yanayım. Yoksa, 300 liralık yazıcı için 800 lira paraya mı yanayım. Hiçbir şey olmamış gibi gidip bir de teknik servisten cihazımı geri almak için vereceğim 50 TL'mi yanayım?  

HP Logo
HP16 Ekim 2020 12:24

Sayın İlgili; Müşterimiz Fatih K.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Fatih K. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Fatih
Fatih04 Kasım 2020 00:50

HP Teknik Servise bıraktığım cihazımı teslim almaya gidince yazıcının kapak kısmında derin çizikler olduğu ve hasarlar oluştuğunu belirttikten sonra cihazın teslimini yapan bayan temizlemek için girişimde bulunurken o esnada yan bankoda çalışan özgüveni yüksek bir HP çalışanı şöyle cümleler sarf eder "Cihazı teslim almasın ve bir şikayet kaydı oluştursun o zaman" şeklinde ifadesine şahit oldum. HP'nin bir ürününü alırken veya aldıktan sonra başınıza bu tarz şeyler gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Teslim ettiğiniz cihazınızın 1gr değeri yoktur orada. Şu an cihazı test etmedim umarım çalışıyordur. Serviste çalışan bayan, cihazımda HP Teknik Servisinde oluşan derin çizikleri alkolle silmeye başlarken silmeden bir fotoğraf çekmiştim. HP alacakların dikkatine sunarım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler