HP USB Arızası İçin Benden 2700 TL Ücret Talep Ediyor!

Emre Emre23 Eylül 09:59

22.09.2020 tarihinde Mecidiyeköy HP onarım merkezine henüz 16 ay garantisi devam eden laptop'umu USB 3.0 portlarının bağlı aygıtları tanımaması gibi küçük bir arızadan dolayı tamir için bıraktım, bugün müşteri temsilcisi ile görüştüğümde USB arızası gibi küçük bir problemden dolayı 16 ay garantisi devam eden cihazım için 2700 TL para talep ettiler tamir yapmadıklarını anakartının değişmesi gerektiğini belirtip onay istediler oysa ki sıradan bir laptop tamircisinin 100 liraya mâl edeceği bir problem, buna sebep olan kullanıcı hatası imiş hatta garanti dışı kalabilir diye hiçbir şekilde USB portlarını kullanmamak en mantıklısı olabilir, yani bu kadar basit bir konuda bile müşteri hatası aranıyor ise hangi arizalar için garanti sağlanıyor benim cihazıma sıvı temas etmedi cihazın içerisi açılmadı cihazım darbe almadı anakarta zarar verecek bir girişimde de bulunmadım. Tüketiciyi yanıltmak için türlü bahanelerin arkasına sığınmak HP gibi kurumsal bir şirketin kimliğine yakışmayacak bir tutumdur. Mağduriyetimin giderilmemesi durumunda Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemesi başta olmak üzere hakkımı tüm meralarda arayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emre 4 hafta önce

Sadece 1 defa arandım ve müsait olmadığım bir zaman dilimine denk geldi bunun haricinde müşteri hizmetleri destek hattı hiçbir problemimi çözmüyor bugün laptopu mu teslim aldım müşteri hizmetleri bana defalarca USB girişlerinin içerisinde pin kaldığını bu yüzden kullanıcı hatası olarak değerlendirildiğini söyledi laptopu teslim aldığım resepsiyon görevlisinin verdiği arıza kaydı kağıdında ürünün içerisinde ki anakarta bağlı USB pinlerinin yamuk olduğu yazıyor resepsiyon görevlisi de uzun uzun inceledi dışarıdan hiçbir zorpama veya kusur bulamadığını belirtti fotoğrafları ekte sunulmuştur hatta resepsiyon görevlisinin göstermiş olduğu servisin çektiği fotoğraflarda bırakın içerisinde pin kalmasını veya zorlama belirtisi olmasını dışarıdan tek bir çizik ve zorlama izi dahi yoktur bu düpedüz dolandırıcılıktır laptopun USB girişleri ve servis kağıdı fotoğraflarda sunulmuştur gerekli maddi ve manevi yasal işlemleri başlatacağım hatalı ürünü müşteriye mâl edip haksız para kazanmak HP için utanç verici.

HP Logo HP 4 hafta önce

Sayin Ilgili; Musterimizin sikayeti ile ilgili tarafiniza bazi bilgiler iletmek isteriz; Musterimizin sitenize iletmis oldugu sikayetinde belirtilen telefon numarasi üzerinden kendisine ulasamamaktayiz. Musterilerimiz, HP Tuketici Urunleri Destek Hatti’ndan (0212 4448121) haftaici 09:00-18:00 saatleri arasinda tarafimiza ulasabilmektedirler. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi calismalar dileriz. Saygilarimizla; HP Tuketici Urunleri Operasyonlari

profile-icon Emre 24 Eylül 13:04

HP şirketi şikayetimi görüntülemesine rağmen cevap vermiyor müşteri hizmetleri çok ilgisiz bu kadar büyük bir şirketin türlü bahanelerle basit bir arizaya 2700 TL fiyat çıkarması ve garanti kapsamı içerisinde tamiri gerçekleştirmemesi kabul edilir değil HP notebook alan arkadaşlarıma tavsiyem USB girişlerini kullanmasınlar hatta hiç dokunmasınlar laptop a çünkü garantisi sadece kağıt üzerinde olduğunu bilmeleri gerekir, Laptop alacak arkadaşlar ise mağdur olmamak için HP markasının yanına bile yaklaşmamaları gerekiyor. Hakkımı tüm mecralarda arayacağımı ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağilımı da bilmelerini isterim.

profile-icon Emre 23 Eylül 00:26

Düzeltiyorum 21.09.2020 tarihinde cihazı tanire bıraktım

profile-icon Emre 22 Eylül 21:23

Ayrıca 2. Bir cihazım yine serviste bulunmakta alalı 1 ay bile olmadı hala 24 aya yakin garantisi var bir sabah uyandığımda cihazın ekranına görüntü gelmedi HP cihazlarına ve servislerine güvenim tamamıyla bitti umarım aynı durumla karşılaşmadan sorunum çözülür.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler