HP  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aras'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

HP Üretim Hatalı Laptop, İade İstiyorum

2.250görüntüleme
Aras
Aras 05 Ekim 2020 22:50

2020 Mayıs ayının sonunda Media Markt internet sitesinden indirimden HP laptop almıştım, ancak kısa bir süre sonra sürekli kendi kendine kapanmaya başladı. Harddisk3f0 hatası verip. HP servisine ulaştım cihazı verdim ve arızadan dolayı hard diskini değiştirdiler. Yenisini taktılar 1 hafta sonra geri verdiler ancak hard disk değiştirilmesine rağmen geri geldiğinde aynı sorun hala devam ediyordu. Bunun üzerine 2. Kez servise verdim ve bu kez üstünden 2 haftadan fazla süre geçti. Bugün geldi cihaz ve raporda aynen şu yazıyor: cihaza detaylı donanım testleri yapıldı, donanımsal arıza bulunmamaktadır. İşletim sistemi recovery edildi. Uzun süre benchmark programları ile test edildi sorun görülmedi. Fan bakımı ve termal yapıldı. Bios güncellendi. 

Genel testler ok. Çalışır durumda teslim edildi. Peki sonuç ne? Az önce oyun yüklerken yine aynı harddisk 3f0 hatasını verip kapandı. Sadece test ve güncellemeler yapıp başka onarıma dair hiçbir işlem yapmamalarından zaten yine aynısının olacağını biliyordum ve aynen öyle de oldu. Yaptıkları testi ben de yaptım, yapıyorum, testte her şey normal gözüküyor (sadece bir ara kısa ve uzun dst denetiminde! İşareti çıkıyordu uyarı veriyordu) ve bilgisayar bir şey yüklerken kapanıyor. 4000 lira verdim ve eşdeğer sıfır ürün veya 4000 liramı geri istiyorum. 

Bu ürün üretim hatalıdır net. 3. Kez servise verip yapın bunu demeyeceğim zira basit testler uygulamaktan başka bir şey yapmıyorlar. Problemim çözülmez ise gerekli mercilere başvuracağım. Media Markt'a da yazdım bu şikayeti ancak onlar topu size atıyor, ürün onların ürünü onlara ulaşın ve Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Vs diyorlar. Hatanın ekran görüntüsü ile ektedir.

HP Logo
HP06 Ekim 2020 12:40

Sayın İlgili; Müşterimiz Aras Ş.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Aras Ş. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

Aras
Aras06 Ekim 2020 12:56

Evet altta HP'nin de dediği gibi benimle iletişime geçildi ve bana donanımsal bir arıza olmadığı, bu yüzden de iade gereksinimlerini karşılamadığı söylendi. Şaka gibi cidden. Herhalde 458495389 kere daha servise gitmesi gerekiyor iade gereksinimini karşılaması için. Haklarımı sonuna kadar arayacağım 4000 liramı size yedirmem!

Aras
Aras06 Ekim 2020 13:02

HP resmen garanti süresi bitene kadar oyalama taktiği uyguluyor. Herkes görsün bilsin nasıl bir firma olduklarını. Bir de gelmiş üstüne şikayetim sonuçlanmamasına rağmen şikayetinizi kaldıracağız diyor müşteri temsilcisi.

Aras
Aras09 Ekim 2020 23:11

Bugün müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede arızadan dolayı ilk servise verdiğim zaman hard diski değiştirdikleri için artık iade hakkım kalmadığı söylendi. Şaka mısınız siz? Ne demek iade hakkım kalmadı? Ürün arızalı ürün ne demek iade hakkım yokmuş rezalete bak? Servis sizin kendi teknik servisiniz ve size verdim, ürünün garantisi var ve ayrıca size hard diski ben değiştirin demedim, değiştirmeden önce de bana hiç kimse arızayı gidermemiz için hard diski değiştirmemiz lazım, eğer değiştirirsek iade hakkınız yanar iade kapsamından çıkar diye herhangi bir bilgilendirme yapmadı. Hard diski değiştirdiniz sıfır hard disk taktınız da ne oldu ayrıca. Aynı sorun devam ediyor sıfır hard disk takılmasına rağmen. Demek sorun hard diskte değilmiş çok açık bir şekilde. Hala bana aylardır yaptırdıkları hiçbir işe yaramayan Bios güncellemelerini vs yaptırmaya çalışıyorlar oyalıyorlar. Tekrar servise verin diyorlar, neymiş efendim servis bu kez harddiskin değiştirildiği bilincinde olarak bakacakmış arızaya. Şaka? 2. Kez servise verdiğimde ilkinde hard diski değiştirdiklerini bilmiyor muydu bu adamlar? Yazıklar olsun size koskoca dünya markasısınız bütün markalar arızalı ürünlerini kelime etmeden iade alıp sıfırını veriyor siz 3. Sınıf satıcılar gibi muamele yapıyorsunuz. Mahkemede görüşürüz misli ile ödersiniz 4000 liramı.

Aras
Aras12 Ekim 2020 10:29

HP müşteri hizmetleri o kadar ilgili ki 2dir bana arızayla ilgili tarih saat verip şu saatte aranacaksınız deyip aramıyorlar. Zaten ilgili telefon numaralarından ulaşmak da ayrı bir dert, telefonu açana kadar yarım saat bekliyorsunuz sonra açınca da hepsi birbirine aktarıp duruyor. Bırakın arızalı ürünü tamir etmeyi, müşteri ile ilgilenmeyi bile beceremeyen bir firma. Yazık.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Büşra
Büşra09 Ekim 2020 13:32
 

Aynı mağduriyetleri 20günlük servis sürecinde yaşayan ve çözümsüz bırakılan biri olarak düzenli şikayetleri takip ediyorum hep aynı tavır. HP Türkiye servisi niyetlerinin kötü olduğuna kanaat getirdim. Net. Resmi gayri resmi tüm mecralarda anlatmalıy

 2
Bayram
Bayram12 Ekim 2020 14:39
 

Benim de 9 günlük aynı hatayı verdi servise bile gönderemedim daha çağrı merkelerinde bile en az 30 dakika bekletiyorlar.

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler