Hp Serviste İken Bozulan Klavye İçin Müşteriden Ücret Talep Edilmesi

Mehmet Mehmet4 hafta önce

HP Pavilion bilgisayarımın 16 Eylül'de şişen bataryası ile ilgili HP müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim. Ücretli değişim olacağını, bana bir link göndereceklerini ödemeyi buradan yapınca cihazı servise bırakmam gerektiğini söylediler. 10 gün boyunca defalarca telefonla arayıp belirtmeme rağmen bana gelmeyen linki HP yetkili servisine giderek almayı başardım. Ödemeyi yapıp cihazı servise bıraktım. 10 gün sonra cihazı alıp kullanmak için açtığımda klavyesinin bazı tuşlarının çalışmadığını görünce servise geri götürdüm. Orada tamir etmeye çalışıp başarılı olamayınca klavye değişimi olması gerektiğini, benim tarafımdan bir ücret talep edilmeyeceğini söylediler. Yaklaşık 2 hafta bekledikten sonra cihazın durumunu öğrenmek için destek hattını aradığımda sistemde bana bir fiyat teklifi yapılması gerektiği görüldüğü için cihazımın bekletildiğini öğrendim. 

Cihazın klavyesinin batarya değişimi sırasında bozulduğunu, bu yüzden benden herhangi bir ücret talep edilmeyeceğinin belirtildiğini söylemem üzerine bana dönüş yapılacağını söylediler. Dönüş yapılmaması üzerine tekrar aradığımda yeniden fiyat teklifi alıp almadığım soruldu. Bir kez daha açıkladım ve bana dönüş yapılacağı söylendi. Ancak dönüş yine yapılmadı ve sonraki 4 arayışımda bu olaylar tekrarlandı. 

Defalarca oradan oraya aktarıldım, bana dönüş yapılacağı konunun çok acil olarak belirtildiği söylendi ama yine hiçbir dönüş almadım. Şu anda benden, benimle hiçbir alakası olmayan, batarya değişimi sırasında yetkili serviste bozulan klavyem için ücret talep ediliyor. Bir bilgisayar mühendisi olarak evden çalıştığım bu dönemde 42 gündür cihazımı kullanamıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

HP Logo HP 3 hafta önce

Sayın İlgili; Müşterimiz Mehmet Umut U.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Mehmet Umut U. ile iletişime geçmiş , konu ile anlaşmaya varılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler