HP Servise Yollanan Bilgisayarın Eksik Parça İle Gelmesi!

Burak Burak4 hafta önce

HP Pavilion Gaming 15-dk0005NT ürün kodlu bilgisayarımı 07.09.2020 tarihinde UPS Türkiye aracılığı ile HP yetkili servisine ısınma sorunun çözülmesi ve sağ arka rubber eksik olduğunu bildirerek yenisinin takılması talebi ile yolladım. 09.09.2020 tarihinde aranarak bilgisayarımın rubber ile ilgili çözümünün ancak alt kasa değişimi ile olacağı, tek olarak takılmadığı bilgisi verilerek ve bu işlemin 1300TL karşılığında yapılabileceği tarafıma iletildi. Onarım teklifini kabul etmedim.

Bilgisayarım 10.09.2020 tarihinde tarafıma ulaştı. Bilgisayarımın kutusunu açtım ve durumunu kontrol ederken bir de ne göreyim sol arka  subber da yok! Olası bir soruna karşı cihazlarımı servise yollamadan önce kutusuna koyarken ve servisten geldikten sonra kutusunu açarken video çekerim, kanıt olması açısından. 

Benden sağ arka rubber değişimi için alt kasanın değişmesi gerektiğini söyleyen ve bunun için 1300TL talep eden bir firmanın sol arkada bulunan diğer rubber kaybetmesi beni rahatsız etse bile bu sorunu HP ile çözebileceğimizi düşünerek destek hattınızı 10.09.2020 tarihinde arayarak sorunu ilettim. 

Bilgisayarımı yollamadan önce, bilgisayarımı yolladığım günün sabahı olan 07.09.2020 tarihinde bilgisayarımın durumunu belirten bir videoyu zaten çekmiştim. 10.09.2020 tarihinde destek hattınızla yaptığım görüşmede mail yolu ile sadece sağ arka rubber eksikliği olduğunu gösteren çok kısa bir videoyu mail aracılığı ile yollamam talep edildi. Bu videoyu yaklaşık 20 dakika uzunluğunda bir videodan keseceğim için yeniden düzenlendi ve video düzenlenme tarihi aramayı yaptığım gün oldu. 

Ardından hafta sonu girdi ve ertesi hafta HP destek ekibini arayarak bir gelişme olup olmadığını öğrenmek istedim. Yapılan açıklama "arka iki rubber servise geldiğinde eksikti." şeklindeydi. Ardından yapılan diğer açıklama ise "video düzenleme tarihi bilgisayarı servise yolladığınız tarihten sonraki bir tarihti o yüzden yeniden incelenmesi için önceki tarihte çekilen bir video yollayınız" şeklinde oldu ancak sebebini az önce belirmiş olduğum mail yoluyla maksimum 25 mb veri yollanması sebebi ile, 20 dakikalık videoyu yeniden düzenlemiş olduğumu, "sadece bir rubber eksik gözükse yeterli" şeklinde açıklamada bulunan destek biriminizdeki çalışanın bilgisi dahilinde yaptığımı belirtmek isterim. 

Sadece sağ rubber eksik olarak yolladım ve videosu mevcuttur. Videonun tam halini tarafınıza yollamak istiyorum ancak destek çalışanınız buna bir çözüm bulamadı. Sorunumun çözülmesini talep ediyorum. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

HP Logo HP 3 hafta önce

Sayın İlgili; Müşterimiz Burak E.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Burak E. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler