sta-1-hoverYetersiz Çözüm

HP  Servis Sıkıntısı

Polat Polat03 Eylül 2020 08:44

14 ay önce aldığım HP Pavilion 15 cx0026NT dizüstü bilgisayarım uzun kullanım esnasında ekranımda siyah ve beyaz piksel hatası yaşıyorum diz-üstü bilgisayarımın henüz 8 ay daha garantisi olmasına rağmen bu sorunu videolar ile kanıtlamama rağmen teknik servise 2 kere vermeme rağmen halen daha aynı sorun ile karşılaşmaktayım teknik servis bir hata bulunmamıştır diye diz üstü bilgisayarımı 2 defa bana geri gönderdi halen daha aynı sorunla karşılaşmaktayım.!

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Polat 09 Eylül 2020 16:37

4 ay önce aldığım HP Pavilion 15 cx0026NT dizüstü bilgisayarım uzun kullanım esnasında ekranımda siyah ve beyaz piksel hatası yaşıyorum diz-üstü bilgisayarımın henüz 8 ay daha garantisi olmasına rağmen bu sorunu videolar ile kanıtlamama rağmen teknik servise 2 kere vermeme rağmen halen daha aynı sorun ile karşılaşmaktayım teknik servis bir hata bulunmamıştır diye diz üstü bilgisayarımı 2 defa bana geri gönderdi halen daha aynı sorunla karşılaşmaktayım.! Teknik servis bana ulaştığında beni oyalamaktan başka bir şey yapmıyor bilgisayarın yazılımsal sorun olduğunu söylemekteler gerekli güncellemeleri yaptılar ama bilgisayarda donanımsal hata bulunmaktadır. Sorunumu çözeceklerini belirttiler arayacaklarını söylemekteler ama ne ses ne de seda var paramızla rezil rüsva oluyoruz ve olmaya devam ediyoruz.!

profile-icon Polat 09 Eylül 2020 16:31

Bu bilgilendirmeyi banada söylerseniz sevinirim. :) Ayrıca siz yarın arayacağız deyip aramıyorsunuz ben hep sizi aramak zorunda mıyım. Bilgisayarın kusurlu olduğu ortada videoda var ama gel gör ki halanda benden resim ya da video istiyorsunuz? Ne bula biliyorsunuz ne de kusurlu olduğunu kabulleniyorsunuz...

profile-icon Polat 08 Eylül 2020 22:26

14 ay önce aldığım HP Pavilion 15 cx0026NT dizüstü bilgisayarım uzun kullanım esnasında ekranımda siyah ve beyaz piksel hatası yaşıyorum diz-üstü bilgisayarımın henüz 8 ay daha garantisi olmasına rağmen bu sorunu videolar ile kanıtlamama rağmen teknik servise 2 kere vermeme rağmen halen daha aynı sorun ile karşılaşmaktayım teknik servis bir hata bulunmamıştır diye diz üstü bilgisayarımı 2 defa bana geri gönderdi halen daha aynı sorunla karşılaşmaktayım.! Teknik servis bana ulaştığında beni oyalamaktan başka bir şey yapmıyor bilgisayarın yazılımsal sorun olduğunu söylemekteler gerekli güncellemeleri yaptılar ama bilgisayarda donanımsal hata bulunmaktadır. Sorunumu çözeceklerini belirttiler arayacaklarını söylemekteler ama ne ses ne de seda var paramızla rezil rüsva oluyoruz ve olmaya devam ediyoruz.!

HP Logo HP 04 Eylül 2020 13:05

Sayın İlgili; Müşterimiz Polat Ö.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Polat Ö. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler