Toplam çözüm sayısı
..
HP ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

HP Servis İlgisizliği Ve Garanti Sorunu

1.051görüntüleme
Ali
Ali 28 Aralık 2020 21:40

Media Markt İstanbul. Brandium AVM ® mağazasından HP marka notebook aldım. Alındıktan 1,5 ay sonra bilgisayarda oyun oynarken oyun hızı düşmeye ve Eğitim için girdiğimiz EBA ® da sürekli donmaya başladı. Media Markt ® Metropol AVM ® mağazasına götürülerek ilgili durum anlatıldı.

Onlar da servise gönderilim dediler. 3 veya 20 gün içinde servisten geleceğini sözlü olarak belirtseler de bilgisayar hakkında tarafıma bilgi dönüşü hiçbir şekilde olmamıştır. Tarafımdan takip edilmek suretiyle servisle irtibata geçtim. Görüşme gerçekleştirdiğim kişilerin eksik bilgi vermesi nedeniyle çok büyük sorun yaşadım. Bilgisayar onarımı ile ilgili bilgiyi Media Markt tarafıma hiçbir şekilde iletmemiştir. Bilgisayarın durumu ile bilgiler kendi çabam ve geri dönüşlerim sayesinde olmuştur. Serviste ilk önce telefonda görüştüğüm kişi bilgisayarda fan değişimi olacağını belirtti. Onarım için fan beklendiğini söyledi. İkinci kez aramamdaki görüşmemde ise benden onarım için 5.800 TL talep ettiklerini belirttiler. Ve önceki konuşmanın aksine, garanti kapsamında olmadığı söylendi ve pek çok parçanın değişeceği belirtildi. Eğer kabul edersem onarıma başlayacaklarını belirttiler.

Onların onarım sitesinde bu fiyat ve nelerin yapılacağı yazmıyor sadece onay için onların maktu yazısını kabul edilmesini talep ettiler. Bilgisayarım için bana bahsedilen onarımı yaptırmayacağımı söyleyip bilgisayarımı geri talep etmemin ardından tarafıma ilgili Media Markt Metropol mağazasına gönderimi yapıldığı belirtildi. Ancak bilgisayarımın bana ulaşmaması üzerine takip numarasından yanlış adrese gönderildiğini tespit ettim ve bu durumu mağazaya bildirdim.

Şikayetim üzerine HP servisi olan BDH ® iletişimin bilgisayarımı yanlış gönderdikleri adresten tekrar kendilerine geldiğinde yeniden onarım işlem moduna almışlar. Media Markt servisi ile o kadar görüşüp ve gerekli izahatları yapmama rağmen bilgisayarım en sonunda 1 ay sonrasında mağazaya 28.12.2020 de hiçbir onarım yapılmadan gönderilmiştir. Onarım yapılıyor gibi gösterilmesine rağmen neden herhangi bir onarım yapılmadığı ve bu süreçte bilgisayarıma ne yapıldığı hakkında bana hiçbir bilgilendirme yapılmamıştır. Bu durum bende servise karşı güven eksikliği oluşturmuştur. Bilgisayarı kullandığım süre içerisinde oluşacak tüm şikayetlerimden Media Markt ve HP servisi sorumludur. Bilgisayarımın değiştirilmesini talep ediyorum.

HP Logo
HP30 Aralık 2020 14:26

Sayın İlgili; Müşterimiz Ali A.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Ali A. ile iletişime geçmiş , konu ile ilgili bilgilendirme sağlanmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler