HP Pavilion Gaming Laptop Tam Bir Fiyasko!

Sefa Sefa30 Haziran 02:25

Yaklaşık 1.5 ay kadar önce HP Pavilion Gaming 15 -cx0040NT laptop aldım. Ürün başta kaliteli gözüktü hızı görüntüsü çok iyiydi. 2 hafta sonra oyun oynarken laptop yüksek ses gelmeye başladı.

Sanırım fan çarpıyor kasaya diye düşündüm korktum. Bir süre devam ettikten sonra ses kesildi normal çalışmasına devam etti. Bilgisayarı yarın açtığımda ise siyah ekranda kısaca system 90b hatası olduğunu aldım. 

ENTER' layıp geçtiğimde PC çalışıyor fakat daha yavaş ve sesli bir şekilde normal ınternet video kullanımında 1 saat olmadan ısınmaya başladı. Oyun oynarken deneyeyim dedim 15 dakika sonra PC ateş ediyor bildiğiniz neyse böyle olmaz diyerek HP yetkili servisini aradım bana önerdiği fana toz kaçmıştır süpürge ile 5-6 dakika fan kanallarını temizleyin oldu. 

Bu işlemi yaptıktan sonra sonuç hüsran tabii ki sonra Bios güncellemesi vs adımlar denendi sonuç yok. Velhasıl kelam PC yi 1 saat kullanıp kapatmaya başladım elimde patlayacak diye korktum açıkçası Üniversite öğrencisi olduğum ve tamda final tez zamanı lazım olur kafa dağıtırım hem de diye garantiye vermedim. 

Bu ürüne 6000 TL para verdim ama işime yaramadı sıfır aldığım ürün ancak düzgün bir şekilde 2-3 hafta arası çalıştıktan sonra ne verim alabildim ne de işlerimi halledebildim. Ürünü garantiye geçen hafta gönderdim. Biraz önce onarım sorgulama yaptığımda ise yurt dışından parça sipariş edildiği onun beklendiği yazıyor. Sıfır aldığımız PC hatalı ürün çıkıyor mağdur oluyorum bir de yurt dışından parça gelecek de olacak da onu bekleyeceğiz kim bilir kaç ay. 

Acil ihtiyacım olduğu için acele ile aldım laptopu özellikleri iyi diye araştırma bile yapmadım. Hata verdikten sonra biraz araştırma yapınca HP laptop almakla ne kadar hata ettiğimi anladım. 

Yarın değişim talep edeceğim umarım kabul edilir ve 1 hafta içinde sorunsuz bir şekilde teslim alırım. Daha fazla mağduriyet istemiyorum ilgililere duyurulur...

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Sefa 30 Haziran 20:09

HP müşteri hizmetleri yetkilisi sağ olsun çok güzel bir şekilde alakadar oldu. Sorunun çözümünde yardımcı oldu. Fakat bu ürünün kalitesiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. HP müşteri temsilcisine yardımları için teşekkür ederim. İlgi alaka güzel ama ürün dandik yapacak bir şey yok.

HP Logo HP 30 Haziran 17:02

Sayın İlgili; Müşterimiz Sefa E.'ın sitenize yazmış olduğu şikayet ile ilgili tarafınıza bazı bilgiler iletmek isteriz. Sitenizde yayınlanan yazısına istinaden Müşteri ilişkileri yetkilimiz Sefa E. ile iletişime geçmiş , konu ile anlaşmaya varılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla; HP Türkiye Kurumsal Ürünler Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler